Subota uoči nedjelje u kojoj Hrvatska bira predsjednika, protječe s vrlo malo dojava o kršenju izborne šutnje, javlja DIP (Državno izborno povjerenstvo). Izborna šutnja je na snazi od subote u ponoć do nedjelje u 19 sati. Tada se zatvaraju biračka mjesta.
> Što je izborna šutnja i čemu služi?
“Imamo jako malo poziva. Svega dva-tri i nekoliko dojava o neželjenim SMS porukama“, kaže Slaven Hojski, član i glasnogovornik DIP-a kojemu se povrede izborne šutnje prijavljuju putem elektroničke pošte dip@izbori.hr.
DIP je od prijavitelja tražio brojeve s kojih su poruke poslane, kako bi ih blokirao.
Na predsjedničkim, kao i na izborima za Hrvatski sabor, zakon ne propisuje kazne za kršenje šutnje. Njeno se kršenje kažnjava samo na europskim i lokalnim izborima.
No, Hojski dodaje kako subota u DIP-u, ipak, nije potpuno mirna.
“Ljudi nas puno zovu, ali zbog drugih stvari. Pitaju nas gdje i kako glasuju. Gdje će se naći u popisu. Žale se da nemaju važeću osobnu iskaznicu i sl.“, otkriva glasnogovornik DIP-a.
> Predsjednički izbori od 2000. do danas: Uvijek se odlučivalo u drugom krugu, a najnapetije je bilo 2014.
DIP: Dostavlja se izborni materijal na biračka mjesta
Potvrdio je da će tijekom subote sva biračka mjesta u Hrvatskoj, a u županijama i Gradu Zagrebu ih je 6527, dobiti izborni materijal čija je dostava u tijeku.
Negdje je već i dostavljen, kaže glasnogovornik DIP-a. Otkriva kako je u petak, zbog snijega i zatrpanih cesta, bilo manjih teškoća s dostavom tog materijala na četiri biračka mjesta u Donjem Lapcu.
No, to se riješilo i sve je na svom mjestu, ističe Hojski. Dodaje i kako prognoze upućuju da bi vrijeme na izbornu nedjelju trebalo biti dobro. Jedino bi se trebalo paziti na poledicu.
Potvrdio je i da će, uz 13.400 domaćih promatrača, nedjeljne izbore za predsjednika Republike pratiti i pet stranih, po dva iz Sjedinjenih Država i Litve te jedan iz Gruzije. Vijest donosi Hina.
> Izbori za predsjednika RH: Bez posebnih biračkih mjesta u Oružanim snagama
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Hina