Mađarska blokira ulazak Bugarske u Schengen; evo što je sporno

Mađarska
Foto: Istock

Mađarska će blokirati ulazak Bugarske u šengenski prostor sve dok je na snazi porez na tranzit ruskog plina, priopćilo je mađarsko ministarstvo vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je porez na tranzit plina iz Rusije za Mađarsku veliki problem potvrđuje činjenica da Mađarska preko Bugarske i Srbije godišnje nabavlja 4,5 milijardi kubnih metara plina iz Rusije.

>Davor Dijanović za Narod.hr analizira: Zašto Orban otežava Ukrajini njen put do EU-a?

Sporan porez na glavnu mađarsku rutu za uvoz plina

Mađarska je Bugarskoj jasno dala do znanja da će staviti veto na ulazak te zemlje u prostor slobodnog kretanja ako porez na glavnu mađarsku rutu za uvoz plina ostane na snazi, navodi ministarstvo u priopćenju, citirajući mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta.

– Jasno smo dali do znanja Bugarima da ćemo, ako ta njihova odluka potraje, dakle ako budu dugo ugrožavali sigurnost mađarske opskrbe energijom, staviti veto na njihov ulazak u Schengen, rekao je Szijjarto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Orban nije koristio veto na pristupne pregovore, ali je blokirao odluku o 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

Mađarska preko Bugarske i Srbije godišnje nabavlja 4,5 milijardi kubnih metara plina iz Rusije

Zapadnoeuropske zemlje uložile su velike napore u neovisnost o ruskom plinu, a Mađarska, zemlja bez izlaza na more, uglavnom preko Bugarske i Srbije godišnje nabavlja 4,5 milijardi kubnih metara plina iz Rusije prema ugovoru potpisanom 2021.

Bugarska i Rumunjska, koje su u EU ušle 2007., još se unatoč nastojanjima nisu uspjele priključiti šengenskom prostoru, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.