Merkel: EU treba naći zajedničko rješenje a ne si međusobno prijetiti

epa04919959 German Chancellor Angela Merkel (R) and Swedish Prime Minister Stefan Lofven (L) speak at a joint news conference following their talks on European refugee and migration policy at the Federal Chancellery in Berlin, Germany, 08 September 2015. German Chancellor Merkel and Sweden's Prime Minister Lofven have both called for a coordinated and mandatory system for the redistribution of asylum seekers within the EU. EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je u utorak da zemlje Europske unije moraju pronaći zajedničko rješenje za izbjegličku krizu a ne prijetiti jedna drugoj u slučaju da netko neće surađivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja osobno mislim da ne trebamo jedni drugima prijetiti”, rekla je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa švedskim premijerom Stefanom Lofvenom u Berlinu.

“Trebamo razgovarati u duhu međusobnog poštovanja”.

Dodala je da Europa treba razgovarati o reformi politike azila jer ni Grčka niti Italija ne mogu primiti sve izbjeglice koji tamo stižu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel je dodala da Europa treba zajednički sustav za rješavanje pitanja azila te se složiti o obvezujućim kvotama o raspodjeli izbjeglica na kontinentu.

“Zajednički sustav azila ne smije samo postojati na papiru već i u praksi – to kažem jer taj sustav utvrđuje minimalne standarde za prihvat izbjeglica i zadaću registracije”.

Prijedlog o kvotama raspodjele 120.000 izbjeglica u Europi koji u srijedu treba iznijeti predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker Merkel je nazvala samo prvim korakom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozdravljamo prijedlog Jean-Claude Junckera kao prvi važni korak”, rekla je, ali dodala da u konačnici Europa treba otvoren sustav kvota.

Juncker bi u srijedu trebao pred Europskim parlamentom predložiti sustav kvota po kojima će biti raspoređeno 120.000 izbjeglica koji se trenutno nalaze u Grčkoj, Italiji i Mađarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.