Stižu li migranti preko Italije u Dalmaciju?

epa04960784 Migrants covered in termal blankets observe the sea after arriving in an overloaded rubber dinghy to the coast near Skala Sikaminias, Lesbos island, Greece, 02 October 2015. An estimated 100,000 refugees and migrants arrived on the Greek islands during August, according to the Hellenic Coast Guard. EPA/FILIP SINGER

Nije trebalo proći puno vremena od dogovora Europske unije i Turske po pitanju izbjegličke krize, da se otvori nova alternativa balkanskoj ruti. Prva predviđanja da će se val izbjeglica, umjesto preko Grčke, Makedonije, Srbije, Hrvatske i Slovenije i dalje prema Njemačkoj, premjestiti na Albaniju, Crnu Goru i Dalmaciju, bar zasad, nisu se ostvarila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doduše, bilo je pokušaja i u tom smjeru, ali su izbjeglice brzo odustale naišavši na neprohodnu albansku granicu. Naime, Albanci su desetljećima stvarali pravu utvrdu od svoje države, a sada je to došlo do izražaja. Slična je situacija i s Bugarskom. Vijest o tome kako je u Europsku uniju praktički nemoguće ući preko Albanije ili istočne Europe brzo se proširila među migrantima, koji su potražili novi alternativni pravac, a to je zemlja gdje je sve počelo još prije nekoliko godina – Italija.

Krijumčari dižu cijene

Prije pet godina pred ratnom stihijom u Libiji bježalo je na tisuće ljudi preko Sredozemnog mora tražeći spas u Italiji. Tada su Talijani upozoravali Europu kako se ne mogu sami boriti s tom krizom, te kako teret moraju podnijeti zajednički sve članice Europske unije. No sve se svodilo na slanje humanitarne pomoći i obećanja kako će se svi uključiti u prihvat migranata i izbjeglica, ali na tome je i ostalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo ovih dana svjedoci smo kako je Italija ponovno postala glavni cilj sve većem broju izbjeglica iz Sirije i Iraka. Krijumčari zadovoljno trljaju ruke, jer ovaj put radi se o daleko dužoj i opasnijoj ruti, koja je dakako skuplja. Neslužbeno se doznaje da se cijena kreće od tri do čak pet tisuća eura po osobi, a već neko vrijeme društvenim mrežama kruže brojevi mobitela krijumčara. Prema neslužbenim informacijama, izbjeglice će se iz turskih luka Antalyje i Mersina prebacivati na ribarice ili trgovačke brodove, a postoji i alternativa preko grčke luke Pirej. Ti brodovi bi se zatim trebali uputiti prema talijanskoj obali.

Što se tiče same Grčke, točnije kampa u Idomeniju na grčko-makedonskoj granici, ovih dana počeo se primjenjivati dio onoga što je dogovoreno na sastanku Europske unije i Turske. Naime, grčke vlasti počele su evakuaciju migranata blokiranih u tom kampu. Prošli tjedan osam autobusa prevezlo je u petak približno 400 migranata iz kampa u Idomeniju u prihvatne centre u tom području. Zatim još desetak drugih autobusa ukrcalo je migranate koji su pristali otići iz kampa, većinom obitelji s djecom koje više ne podnose teške uvjete u Idomeniju.

Prema službenim brojkama, 11.603 osobe nalaze se u Idomeniju nakon što je Makedonija zatvorila granicu početkom ožujka. Taj broj je u daljnjem opadanju, jer je Turska počela primjenjivati sporazum s Bruxellesom. Istodobno, broj izbjeglica koje pristižu u Njemačku nakon zatvaranja tzv. balkanske rute i dalje se drastično smanjuje, tako da posljednjih dana oko 135 izbjeglica dnevno ulazi u Njemačku. Treba napomenuti kako je još u siječnju dnevno u Njemačku ulazilo oko 2500 izbjeglica, a u veljači je taj broj pao na 1500. Od početka godine registriran je dolazak 108.000 izbjeglica, a u 2015. je oko 1,1 milijun migranata ušao u Njemačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostatak teksta pročitajte u Glasu Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.