Muslimanka koja se odbila rukovati dobila sudski spor u Švedskoj

Foto: fah

Prevodilačka agencija diskriminirala je muslimanku kada je s njom prekinula intervju za posao jer se odbila rukovati s muškarcem, presudio je radni sud u Švedskoj i naredio da se oštećenoj isplati oko četiri tisuće eura odštete, prenosi u četvrtak BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Farah Alhajeh (24), natjecala se za posao prevoditeljice i odbila je, iz vjerskih razloga, rukovati se s muškarcem koji ju je intervjuirao.

(VIDEO) U Švedskoj u ‘no-go zoni’ preko noći zapaljeno 80 automobila; godišnje ih izgori preko 1400

Umjesto toga, kandidatkinja ga je pozdravila stavivši ruku na srce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski radni sud presudio je da je agencija diskriminirala kandidatkinju i mora joj isplatiti 40.000 kruna odštete (3824 eura).

S izuzetkom članova obitelji, neki muslimani izbjegavaju tjelesni dodir s osoba suprotnog spola.

S druge strane, rukovanje je tradicija u nekim europskim zemljama, a osim toga, tijelo za borbu protiv diskriminacije može braniti tvrtkama i javnim ustanovama da postupaju različito prema osobama na temelju njihova spola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedska: Četvorica brutalno silovala i teško ozlijedila 13-godišnjakinju, nakon žalbe kazne smanjene s osam na pet mjeseci popravnog doma

Ured pučkog pravobranitelja u Švedskoj, koji je zastupao Alhajeh, rekao je da je pri izricanju presude uzeo u obzir “interese poslodavca, pravo pojedinca na tjelesni integritet kao i važnost da država očuva vjerske slobode”.

Agencija za prevođenje iz Uppsale navodi da se od njihovog osoblja traži da postupaju jednako prema muškarcima i ženama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je zaključio da je pravo odbijanja rukovanja na temelju vjerskih uvjerenja zaštićeno Europskom konvencijom o ljudskim pravima, a politika tvrtke da zahtijeva specifičan pozdrav šteti muslimanima.

Švedska vlada deportira kršćanku iz Irana, a daje utočište za 150 boraca ISIL-a!

Nadalje, sud je odbacio tvrdnje agencije da bi takav pristup priječio potencijalnoj kandidatkinji da učinkovito radi kao prevoditeljica.

Ipak su suci bili podijeljeni, pa je njih troje presudilo u korist Alhajeh, a dvoje je bilo protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alhajeh je rekla za BBC kako vjeruje da je “važno nikad se ne predati”, ako vjeruješ da si u pravu.

“Vjerujem u Boga, a to je vrlo rijetko u Švedskoj… i trebala bih imati pravo na to sve dok ne škodim nikome”, rekla je.

Godine 2016., odbijanje dvojice muslimanskih učenika u Švicarskoj da se rukuju s učiteljicom izazvalo je prekid procesa davanja državljanstva njihovim obiteljima.

U travnju je Alžirki odbijeno francusko državljanstvo jer se odbila rukovati sa službenom osobom na svečanosti uručenja potvrde o državljanstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.