Doznajte više o stranci novog poljskog predsjednika: Pravo i pravda

epaselect epa04766488 Presidential candidate Andrzej Duda (C) with his wife Agata Kornhauser-Duda (R) and daughter Kinga Duda (L) react on the first projections during presidential election night in Warsaw, Poland, 24 May 2015. Conservative challenger Andrzej Duda looks set to be elected Poland's next president, ousting incumbent Bronislaw Komorowski, initial projections following 24 May's run-off election show. Duda had captured 53 per cent of the vote, initial projections said. EPA/JACEK TURCZYK POLAND OUT

Poljska stranka desnoga centra Pravo i pravda (PiS – Prawo i Sprawiedliwość) osnovana je 8. lipnja 2001. godine, kada se bivša izborna koalicija Solidarnost (osnovana 1996.) iz 30 manjih stranaka podijelila na tri novoosnovane stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo i pravda postavila je ove ciljeve i vrijednosti kao bitne: za obitelj, odnosno za promicanje politike usmjerene na poticanje tradicijskog braka; socijalna država, do dekomunizacije lustracijom, briga za nacionalnu sigurnost, članstvo u EU, ali tako da ne bude na štetu Poljske.

Prve dvije godine predsjednik stranke bio je Lech Kaczyński, od 2003. predsjednik stranke je Jarosław Kaczyński. Stranka broji preko 20.000 članova.

U društvenim pitanjima PiS ima program blizak Katoličkoj crkvi, u vanjskoj politici je sklon nacionalizmu i euroskepticizmu, a na socijalnom planu obećava smanjenje poreza za najsiromašnije i sniženje dobi za odlazak u mirovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stranka se nada da će iskoristiti pobjedu Andrzeja Dude kako bi pobijedila na parlamentarnim izborima koncem rujna ili početkom listopada i tako prekinula kohabitaciju s liberalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.