Nakon što je dva puta izgubila u parlamentu, May će prihvatiti da parlament može odbaciti sjevernoirski backstop

Foto: fah

Britanska vlada objavila je u srijedu da će poduprijeti izmjenu svoga plana za Brexit koji parlamentu daje priliku da glasa protiv aktivacije nepopularnog backstopa (irskog zaštitnog mehanizma) osmišljenog kako bi se izbjegla tvrda granica između Irske i Sjeverne Irske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski parlament raspravlja o tome treba li odobriti sporazum o Brexitu između premijerke Therese May i EU-a, ključnoj odluci koja bi postupak izlaza mogla pretvoriti u kaos ako se dogovor odbije.

Ministar za Brexit Stephen Barclay rekao je da će vlada poduprijeti predloženu izmjenu koja zastupnicima daje veću ulogu u kasnijim fazama razdruživanja.

>Tri ministra dala ostavke u Vladi Therese May zbog Brexita, od srpnja ju napustilo 6 ministara: ‘Sporazum ne poštuje rezultate referenduma’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bude li prihvaćena na glasanju zakazanom za 15. siječnja, izmjena će značiti da parlament može odbiti backstop, dio sporazuma s EU-om koji bi sačuvao režim slobodne trgovine između Irske i Sjeverne Irske ako Britanija i Unija do prosinca 2020. ne usuglase opći trgovinski sporazum.

Protiv backstopa su euroskeptici i sjevernoirska stranka koja podupire May, smatrajući da se radi o zamci kako bi zemlja ostala pod utjecajem EU-a ili kako bi se zabio klin između Sjeverne Irske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva.

Iako bi izmjena dala na važnosti parlamentu, ona ne bi ukinula međunarodnu obvezu Britanije da izbjegne tvrdu granicu u Sjevernoj Irskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao takva, izmjena ima uglavnom politički značaj, dajući Britaniji jasan mandat da traži alternativne dogovore za backstop, kao što su tehnološka carinska rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.