Nijemci od Merkel traže odlučniji stav prema imigraciji

Većina Nijemaca misli da vlada kancelarke Angele Merkel obraća malo pažnje na njihovu zabrinutost glede imigracije i tražitelja azila zbog čega su u Dresdenu zaredali tjedni prosvjedi, doznaje se u nedjelju iz ankete koju je za časopis Spiegel proveo TNS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema rezultatima ankete, 65 posto ispitanika smatra da koalicija desnog i lijevog centra ne shvaća dovoljno ozbiljno sadašnje rekordne razine useljenika i tražitelja azila, a više od trećine ih smatra da Njemačka prolazi kroz proces “islamizacije”.

U Dresdenu su postala jako popularna redovita okupljanja i marševi ponedjeljkom pod sloganom PEGIDA koji iznačava “Domoljubne Europljane protiv islamizacije Zapada”.

Među 80-ak milijuna stanovnika Njemačke njih oko četiri milijuna su muslimani. Merkel je u petak osudila prosvjede, poručivši preko svog pomoćnika da u “Njemačkoj nema mjesta mržnji prema muslimanima ili bilo kojoj drugoj vjerskoj ili rasnoj skupini”. Ona tvrdi da Njemačka, čije stanovništvo stari, treba imigrante kako bi se izbjegao kronični nedostatak kvalificirane radne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lokalni dužnosnici međutim tvrde da muku muče s najvećim brojem brojem tražitelja azila u Europi i podsjećaju da je broj imigranata dostigao najveću razinu u protekla dva desetljeća.

Ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere optužuje organizatore PEGIDA-e da izvrću činjenice te da ne postoji rizik od islamizacije njemačkog društva. Dresden, kao i veći dio istočne Njemačke, ima vrlo mali broj imigranata u odnosu na zapadnonjemačke gradove.

Posljednje okupljanje u Dresdenu privuklo je 10.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.