Sada je jasno da je Donald Trump novi američki predsjednik, da se nakon četiri godine kao u nekom filmskom holivudskom scenariju vraća u Bijelu kuću, a da su republikanci preuzeli Senat. Trump je najstarija osoba ikada izabrana za američkog predsjednika. No za razliku od Joe Bidena ne treba sumnjati u njegovu fizičku i mentalnu energiju, što je pokazao i trosatni podcast kod Joe Rogana, piše Davor Dijanović za Narod.hr.
Trump je ostvario pobjedu protivno svim anketama i analitičarima, koji su predviđali jedne od najneizvjesnijih izbora u američkoj povijesti. Njegova je pobjeda – pobjeda protiv tzv. duboke države, protiv politiziranog pravosuđa i protiv onih koji su ga željeli vidjeti mrtvoga. Pokazao se kao neuništiva „politička životinja“.
Svi pokušaji Trumpove diskreditacije koji su uključivali optužbe za rasizam i mizoginiju ostali su bezuspješni i samo tjerali vodu na mlin Trumpa posebno u očima bijelih američkih muškaraca.
Trump: Ideologija i ekonomija
Trump je u kampanji potencirao ideološka pitanja kao što je odnos prema migracijama. U korist Trumpa išla je i radikalna ideološka pozicija Kamale Harris koja se zalagala za neograničeni pobačaj na federalnoj razini, za rodne transformacije maloljetnika, financiranje tzv. transrodnih operacija iz proračuna itd. U odnosu na takve pozicije Trump je djelovao kao glasnik zdravog razuma.
>Ristić za Narod.hr o pobjedi Trumpa: Najveći političar našeg vremena koji će primiriti krizna žarišta u svijetu
Međutim, Trump pobjedu velikim dijelom može zahvaliti i činjenici da ga se smatra kompetentnijim za ekonomska pitanja. Amerikanci sve više osjećaju posljedice visoke inflacije. Život u Americi postao je preskup. S druge strane, prije izbijanje korona-krize Amerika je za vrijeme Trumpa bilježila odlične ekonomske rezultate čega se birači nesumnjivo sjećaju.
Trumpova pobjeda izazvala je velik strah globalističkih krugova, a posebno briselske administracije. Mogu se čuti kojekakva predviđanja, kao da Trump već jednom nije bio u Bijeloj kući. Činjenica jest da će u novome mandatu biti slobodniji u djelovanju, no ključne teze globalističkih medijskih, političkih i parapolitičkih struktura potpuno su deplasirane.
Istina je da je Trump u nekoliko prilika znao prijetiti da će SAD napustiti NATO. Međutim, to je jednostavno dio njegove strategije kojom je saveznike želio prisiliti na trošenje više sredstava za obranu (2 posto BDP-a).
Kad je Emmanuel Macron govorio o „moždanoj smrti NATO-a“ doživio je velike Trumpove kritike. Kako bilo, Europa će morati preuzeti veću odgovornost za vlastitu sigurnost i obranu.
Vanjska politika
Trump je najavio da će zaustaviti ratove i podsjetio na to da u njegovu mandatu nije bilo novih ratova. Nema, dakle, sumnje da će Trump nastojati postići mirovni sporazum Rusije i Ukrajine ili barem zamrzavanje konflikta. Ne treba, međutim, zaboraviti na to da je upravo Trump Ukrajini isporučio teško naoružanje kakvo do tada nije isporučila Obamina administracija.
On je u međunarodnim vojnim odnosima prije svega trgovac kojemu je jako stalo da se kupuje američko naoružanje. Ipak, za vrijeme svoga mandata nastojat će posredovati na prestanku ovoga krvavog rata. Od Ukrajine će se zahtijevati određeni kompromisi, ali nema sumnje da će zauzeti oštar stav i prema ruskoj strani.
>Trump ‘potukao’ Kamalu Harris s gotovo pet milijuna glasova
U odnosu na Kinu – koju je definirao kao ključnoga američkog geopolitičkog, geostrateškog, geoekonomskog i sigurnosnog rivala – Trump je tijekom svoga mandata postavio određene okvire oko kojih danas postoji dvostranački konsenzus na američkoj političkoj sceni. Moglo bi ponovno doći do intenziviranja trgovačkog rata između Washingtona i Pekinga jer i dalje postoje veliki nerazmjeri u međusobnoj razmjeni dobara i usluga. Trump će nastojati povratiti dio proizvodnje u Sjedinjene Američke Države.
Trumpova politika u prvom je mandatu bila oslikana u sloganu „Amerika na prvome mjestu“ (America First). Ta politika Trumpa je dovela u sukob i s najvažnijim strateškim partnerom SAD-a, a to je Europska unija.
Trumpu je jedan od glavnih ciljeva na ekonomskome planu bio smanjivanje trgovinskoga deficita s drugim državama, pa je u skladu s time uveo tarife na uvozni čelik i aluminij iz EU-a i najavio da razmatra uvesti tarife na automobile, kamione i auto dijelove. Ova bi pitanja ponovno mogla doći u prvi plan.
>Trump u pobjedničkom govoru: Počinje zlatno doba za Ameriku, izliječit ćemo državu
Na Bliskom istoku Trump će voditi dosljednu proizraelsku i protuiransku politiku. Moglo bi doći do dodatnog zaoštravanja i ovako napetih odnosa s Iranom. No s obzirom na to da je najavio prestanak ratova Trump će u odnosu prema Iranu više primjenjivati sankcije i druge metode nevojnog pritiska.
Amerika pod Trumpom vjerojatno ne će inaugurirati politiku izolacionizma, ali će se više baviti unutarnjim nagomilanim problemima kao što su visoka inflacija i masovne migracije.
Na vanjskopolitičkom plan Trump je skloniji bilateralnim, nego multilateralnim dogovorima što će od svih zemalja, pa tako i od Hrvatske zahtijevati proaktivniji pristup.
Najveći globalni dobitak
Kao pristaša „principijelnog realizma“, Trump se u međunarodnim odnosima otvoreno koristi argumentom sile i nerijetko nije mnogo ne mario za međunarodne institucije, potpisane sporazume, ali i za strateška partnerstva. U knjizi The Art of the Deal Trump je još 1987. iznio karakteristike pravoga „dealmakera“ koji zna kad treba blefirati, a kad prijetiti i koji je lukav, tajnovit, koncentriran i nikad ne postiže manje od onoga što želi.
U Hrvatskoj se mnogi plaše Trumpom jer su, eto, za njega Milorad Dodik i Vojislav Šešelj. No jedno su srbijanska očekivanja i bajke, a drugo politička realnost. Naravno da od političara koji može biti nepredvidljiv u međunarodnim odnosima „revizionistički“ čimbenici imaju svoja očekivanja.
No glede Hrvatske ona su vrlo teško ostvarljiva. U odnosu na Hrvatsku politika se ne će bitno mijenjati, no Hrvatskoj se otvara prostor za snažnije lobiranje oko pozicije Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Pisac ovih redaka desetak mjeseci prije atentata najavio je da će Trumpa pokušati ubiti. Sada se ta opasnost još više povećava. Mnogi se u Americi ne mire s Trumpovom pobjedom. Kako bilo, pred Amerikom su vrlo neizvjesni tjedni jer gubitnička strana ne će tek tako prihvatiti poraz. Harris poraz još uvijek ne priznaje, a za sutra je najavljen njezin govor.
Trump nije idealtip konzervativnog političara, ni prema svojim politikama ni prema privatnom životu. No njegovim izborom će woke ideologija doživjeti snažan udarac.
Za Ameriku je najavio zlatno razdoblje, a u pobjedničkom je govoru zvučao prilično pomirljivo.
Ujedno, njegovim su izborom smanjeni izgledi za izbijanje globalnog rata što možemo smatrati najvećim globalnim dobitkom ovih izbora.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa