U povodu obilježavanja Dana Sveučilišta u Zagrebu i 150. obljetnice modernoga Sveučilišta, u svečanoj dvorani Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL u srijedu je 6. studenoga 2024. u okviru Tjedna Sveučilišta održana svečana sjednica Senata. Nakon pozdravnog obraćanja rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, svečanost je započela pozdravnim govorima visokih uzvanika.
> Izabrana nova Uprava Hrvatskoga katoličkog sveučilišta
Prva se skupu obratila novoizabrana predsjednica Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu Katja Popović koja je istaknula da Sveučilište u Zagrebu nije samo institucija visokoga obrazovanja.
Bogata povijest Sveučilišta
Uslijedilo je obraćanje predsjednika Rektorskoga zbora Republike Hrvatske prof. dr. sc. Vlade Guberca, rektora Sveučilišta u Osijeku, koji je istaknuo važnu ulogu Sveučilišta u Zagrebu u osnivanju i razvoju drugih sveučilišta u Hrvatskoj. Također, posebno je u ime Sveučilišta u Osijeku zahvalio Sveučilištu u Zagrebu i njegovim profesorima i nastavnicima što su u vrijeme Domovinskoga rata nastavili dolaziti u Osijek, predavati studentima i pomagati mladim istraživačima na njihovom istraživačkom putu.
U ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti na svečanosti se obratio akademik Davor Miličić, podpredsjednik HAZU. Čestitavši Sveučilištu u Zagrebu na velikoj obljetnici, u svome se govoru osvrnuo na bogatu povijest Sveučilišta i prijelomne trenutke njegova utemeljenja i razvoja. Okupljenima se obratio i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
U ime predsjednika Hrvatskoga sabora skupu se obratila saborska zastupnica i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu prof. dr. sc. Vesna Bedeković. Istaknuvši kako Sveučilište u Zagrebu predstavlja više od polovine hrvatske akademske zajednice, posebno je naglasila njegovu obvezu stvaranja intelektualnoga kapitala Republike Hrvatske.
Skupu se potom u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske obratio ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs. Izrazivši čestitke u povodu Dana Sveučilišta u Zagrebu i njegove obljetnice istaknuo je kako Sveučilište tijekom mnogih godina svoga djelovanja, kao i danas, ostvaruje svoju misiju.
Također, naglasio je važnost modernizacije studijskih programa koji će pratiti aktualne potrebe tržišta rada i time osigurati da mladi ljudi koji izlaze sa sveučilišta budu spremni za buduće profesije. Ministar je posebne čestitke uputio i istraživačima Sveučilišta u Zagrebu, posebno onima koji su uvršteni u dva posto najutjecajnijih znanstvenika u svijetu.
O budućim aktivnostima Sveučilišta
Svečana sjednica Senata nastavljena je izlaganjem rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića koji je govorio o perspektivama razvoja te aktualnim i budućim aktivnostima i inicijativama Sveučilišta u Zagrebu na početku 356. akademske godine.
Između ostaloga, rektor se posebno osvrnuo na obnovu zgrada i infrastrukture nakon potresa, posebice na obnovu zgrade Sveučilišta na Trgu Republike Hrvatske koja kao spomenik kulture predstavlja najkompleksniji dio ovoga procesa, korake u realizaciji daljnjega razvoja strateškoga projekta Znanstveno-učilišnoga kampusa Borongaj, sudjelovanje Sveučilišta u alijansi europskih sveučilišta UNIC te aktivnostima u području širenja partnerstva s međunarodnim visokoobrazovnim i istraživačkim institucijama, rad na sveučilišnim dokumentima i strategijama, djelovanje Gospodarskoga savjeta i osnaživanje suradnje s gospodarstvom, kao i organizaciju Gospodarskoga foruma Sveučilišta u Zagrebu u travnju sljedeće godine, otvaranje Savjetovališta za studente i studentskoga restorana Gaudeamus u zgradi SEECEL-a, program stipendiranja studenata, djelovanje Sveučilišnog vijeća, projekt UNIART, organiziranje Smotre Sveučilišta u Zagrebu, i dr.
Rektor je govorio i o aktualnim aktivnostima koje se provode na Sveučilištu. Posebice je istaknuo proces modernizacije postojećih te stvaranje novih studijskih programa koja u obzir uzimaju aktualne potrebe tržišta rada, daljnji razvoj doktorskih studija, usvajanje strateških smjernica u nekoliko različitih područja (znanost i istraživanje, digitalizacija), medijske projekte Sveučilišta, i dr. Također, između ostaloga, spomenuo je i cjelovitu obnovu Studentskoga doma Lašćina te paviljona V. i VI. Studentskoga doma Stjepan Radić, projekt Kampusa Borongaj, projekt Kongresnoga centra u PSD-u Dubrovnik, rad na programskim ugovorima, aktivnosti vezane uz rangiranje sveučilišta, proces unaprjeđenja kvalitete, i dr.
> Državni tajnik: Još je 1.800 aktivnih gradilišta u obnovi nakon potresa
Svečana dodjela godišnjih nagrada
Na svečanoj sjednici Senata uslijedila je svečana dodjela godišnjih nagrade Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2023./2024.
Nagrada Andrija Štampar na svečanoj sjednici Senata dodijeljena je prof. dr. sc. Jasmini Lovrić s Farmaceutsko-biokemijskoga fakulteta, prof. dr. sc. Branki Marinović s Medicinskoga fakulteta, prof. dr. sc. Željku Pavičiću s Veterinarskoga fakulteta, prof. dr. sc. Svenu Seiwerthu s Medicinskoga fakulteta i izv. prof. dr. sc. Arjani Tambić Andrašević sa Stomatološkoga fakulteta.
Nagrada Praemium biotechnicum dodijeljena je prof. dr. sc. Duški Čurić s Prehrambeno-biotehnološkoga fakulteta, prof. dr. sc. Željku Škvorcu s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije i prof. dr. sc. Nikici Špremu s Agronomskoga fakulteta.
Nagrada Alica Wertheimer Baletić na svečanoj je sjednici Senata dodijeljena je prof. dr. sc. Nini Begičević Redžep s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu, prof. dr. sc. Dubravki Hrabar s Pravnoga fakulteta i prof. dr. sc. Mariju Kasoviću s Kineziološkoga fakulteta.
Nagradom Viktor Žmegač nagrađeni su prof. dr. sc. Lada Čale Feldman s Filozofskoga fakulteta i prof. dr. sc. Danijel Tolvajčić s Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta.
Nagradu Andrija Mohorovičić dobila je prof. dr. sc. Sandra Babić s Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije.
Nagradom Fran Bošnjaković nagrađeni su prof. dr. sc. Ana Lončarić Božić s Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije i prof. dr. sc. Tanja Pušić s Tekstilno-tehnološkoga fakulteta.
Nagradom Ars summa Universitatis nagrađeni su red. prof. art. Suzana Damiani s Akademije likovnih umjetnosti, red. prof. art. Bernarda Fruk s Akademije dramske umjetnosti i red. prof. art. Goran Končar s Muzičke akademije.
Dobitnik Nagrade za inovatora godine je doc. dr. sc. Fabio Faraguna s Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije.
Nagrada za Sveučilišnu inovaciju godine dodijeljena je doc. dr. sc. Vladimiru Cviljušcu s Grafičkoga fakulteta za inovaciju Primjena tiskanih računalno generiranih holograma kao sigurnosnih elemenata.
Priznanja studentima
Tijekom sjednice, rektor je dodijelio i posebna priznanja studentima, profesorima i suradnicima koji su u protekloj akademskoj godini pridonijeli djelovanju Sveučilišta.
Student Filip Vučić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva dobio je posebno priznanje za međunarodni uspjeh u znanstvenom i stručnom radu. Nagrađen je za objavljivanje dvaju samostalnih znanstvenih radova u uglednom časopisu Journal of Electrostatics (faktor odjeka 1,9).
Student Sebastijan Hleb s Fakulteta prometnih znanosti dobio je posebno priznanje za osvojeno prvo mjesto na kvalifikacijskom natjecanju studentskih prezentacija u znanstvenom polju tehnologije prometa i transporta održanom u Sofiji (Bugarska), čime je osigurao sudjelovanje na 65. međunarodnoj konferenciji HEEP 2024. u SAD-u, gdje je osvojio 1. mjesto u natjecanju studentskih prezentacija. Posebno priznanje dodijeljeno mu je za međunarodni uspjeh u znanstvenom i stručnom radu.
Student Roko Farkaš s Kineziološkoga fakulteta nagrađen je posebnim priznanjem za međunarodni sportski uspjeh. Na Svjetskom atletskom prvenstvu za juniore i juniorke u Limi skočio je u dalj 8,17 metara te time postao juniorski svjetski prvak. Također je popravio 38 godina star hrvatski juniorski rekord koji sada iznosi 8,15 m, čak za 22 centimetra. To je ujedno i treći hrvatski rezultat na tablicama svih vremena.
Student Ruđer Sušanj s Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta nagrađen je priznanjem za svoj znanstvenoistraživački rad koji uključuje organsku i supramolekulsku mehanokemijsku sintezu, kristalizaciju te strukturnu analizu materijala. Dio rezultata svojih istraživanja predstavio je s pet posterskih i dvama usmenim priopćenjima na šest znanstvenih skupova, a prvi je autor dvaju znanstvenih radova koji su objavljeni u uglednim svjetskim časopisima.
Studentica Amela Nicol Imširović s Učiteljskoga fakulteta dobila je posebno priznanje za osvojeno prvo mjesto pojedinačno na 22. Svjetskom prvenstvu u kuglanju za juniorke do 23 godine (U23), te prvo mjesto ekipno u kategoriji U23. Također, na 9. Svjetskom pojedinačnom prvenstvu u kuglanju za žene i muškarce osvojila je prvo mjesto u kombinaciji te je postavila dva nova svjetska seniorska rekorda, u kombinaciji (915) i sprintu (240).
> Nitko ne želi raditi u školi: Nastavnike zamjenjuju studenti?!
Posebno rektorovo priznanje
Posebno rektorovo priznanje dodijeljeno je Sektoru za informacijsku infrastrukturu Sveučilišta u Zagrebu Sveučilišnoga računskoga centra za izniman doprinos u implementaciji ISVU sustava na poslijediplomskim studijima i razvoju sustava e-diploma Sveučilišta u Zagrebu.
Izv. prof. art. Tomislavu Vlainiću i doc. art. Emilu Flatzu s Arhitektonskoga fakulteta, odsjeka Studij dizajna, posebno rektorovo priznanje dodijeljeno je za izradu grafičkoga predloška diploma doktorskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Priznanje je na svečanoj sjednici dodijeljeno i prof. dr. sc. Goranki Lalić Novak s Pravnoga fakulteta za istaknuti doprinos internacionalizaciji Sveučilišta u Zagrebu u okviru saveza europskih sveučilišta The European University of Cities in Post-Industrial Transition – UNIC.
Donedavna predsjednica Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu Ivona Josipović dobila je posebno rektorovo priznanje za iznimno uspješno vođenje Studentskoga zbora, podizanje kvalitete komunikacije i suradnje SZ-a i Uprave Sveučilišta u Zagrebu, te promicanje Sveučilišta, Studentskoga zbora i akademskih vrijednosti.
Počasna zvanja professor emeritus
Program svečane sjednice Senata nastavljen je dodjelom počasnih zvanja professor emeritus.
Počasno zvanje dobilo je 17 profesora Sveučilišta u Zagrebu: prof. dr. sc. Hrvoje Banfić i prof. dr. sc. Predrag Sikirić s Medicinskoga fakulteta, prof. dr. sc. Velimir Sušić s Veterinarskoga fakulteta, prof. dr. sc. Marina Ajduković i prof. dr. sc. Dalibor Čepulo s Pravnoga fakulteta, prof. dr. sc. Melita Kovačević s Edukacijsko-rehabilitacijskoga fakulteta, prof. dr. sc. Branka Matković s Kineziološkoga fakulteta, prof. dr. sc. Morana Čale i prof. dr. sc. Miljenko Jurković s Filozofskoga fakulteta, prof. dr. sc. Zygfryd Eckardt Gehrmann s Fakulteta hrvatskih studija, prof. dr. sc. Vlasta Ćosović, akademik Marko Tadić i prof. dr. sc. Zoran Vondraček s Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta, prof. dr. sc. Dubravko Rogale s Tekstilno-tehnološkoga fakulteta, red. prof. art. Branko Mihanović i red. prof. art. Vlatka Oršanić s Muzičke akademije, te red. prof. art. Tonći Žarnić s Arhitektonskoga fakulteta.
Svečana sjednica Senata završila je akademskom himnom Gaudeamus igitur.
Svečanoj Sjednici Senata nazočili su brojni uzvanici, rektori hrvatskih i stranih sveučilišta, prorektori, dekani, profesori te drugi visoki gosti.
Program manifestacije Tjedan Sveučilišta u Zagrebu nastavlja se različitim događanjima sve do 16. studenoga.