Njemačka nakon curenja podataka poziva na jačanje kibernetske sigurnosti

hakeri
Foto: Thinkstock

Dužnosnici njemačke vlade pozvali su na postroživanje zakona o sigurnosti podataka nakon objave ukradenih privatnih informacija o stotinama političara, uključujući Angelu Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik oporbene Zelene stranke otkazao je svoje korisničke račune na Twitteru i Facebooku nakon tog curenja podataka, jednog od najvećeg u povijesti Njemačke. Objavljeni su telefonski brojevi, kreditne kartice i privatna komunikacija njemačkih političara. 

Stephan Mayer, državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova, objavio je kako vlasti užurbano rade kako bi istražile slučaj i kako će dati više informacija sredinom tjedna.

Mayer je ponovio da nisu probijene vladine mreže, no i da ministarstvo radi na osnaživanju kibernetske sigurnosti ključne infrastrukture, kao i saveznog centra za kibernetsku sigurnost koji vodi istragu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozitivna vijest je da vladine mreže nisu pogođene ovim ili drugim hakerskim napadima. No jasno je da mi kao savezna vlada moramo učiniti više kako bi poboljšali kibernetsku sigurnost”, dodao je Mayer.

Njemačka policija u nedjelju je pretražila stan 19-godišnjeg IT stručnjaka Jana Schuerleina u južnom gradu Heilbronnu.

Schuerlein je na Twitteru napisao da ga se u istrazi tretira kao svjedoka zbog njegovog kontakta s korisničkim računom “0rbit” na toj mreži s kojeg su objavljivane informacije o političarima. Račun je od tada zatvoren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik saveznih tužitelja odbio je komentirati raciju u nedjelju, ustvrdivši kako se istraga nastavlja.

Ministrica pravosuđa Katarina Barley i njemačka digitalna koordinatorica Dorothea Baer također su u ponedjeljak pozvale na strožu kontrolu društvenih mreža nakon curenja podataka koje je počelo u prosincu i isprva nije bilo zapaženo.

“Takav napad mora biti iskorišten kao razlog da veoma pažljivo istražimo je li učinjeno sve kako bi se postigla najbolja moguća sigurnost podataka”, kazala je Baer za novine Handelsblatt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Legitimno je istražiti i može li se od proizvođača softvera i platformi zahtijevati da učine više” po tom pitanju, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.