(VIDEO) Novi udarac za premijerku May: Britanski parlament odbio mogućnost Brexita bez sporazuma

Foto: Fah

Zastupnici u britanskom parlamentu odbacili su sa samo četiri glasa razlike vladin prijedlog kojim Velika Britanija iz EU-a izlazi 29. ožujka bez dogovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasovanje je završilo 312:308 u korist onih koji ne žele Brexit bez dogovora. Nije riječ o pravno obvezujućoj odluci te ona ne isključuje mogućnost da Ujedinjeno Kraljevstvo napusti Europsku uniju, navodi dnevnik.hr.

Britanski parlamentarci sutra mogu glasati o odgodi Brexita te u slučaju da se odgoda izglasa, neće napustiti EU 29. ožujka kao što je bilo planirano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska premijerka Theresa May kazala je u srijedu da želi da zemlja iziđe iz Europske unije sa sporazumom o razdruživanju i da će glasati protiv Brexita bez sporazuma.

“Želim izići iz Europske unije s dobrim sporazumom, vjerujem da imamo dobar sporazum”, rekla je May u parlamentu. “Glasat ću za postojeći prijedlog u svoje ime.”

Britanski rezervni plan za Brexit bez sporazuma, uvođenje privremenih carina na dio uvoza iz Europske unije i omogućavanje bescarinske trgovine s trećim državama, bio bi ekonomski udarac “maljem”, upozorila je Konfederacija britanske industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska vlada objavila je “privremeni carinski režim za Brexit bez sporazuma” nakon što su zastupnici u utorak ponovno, drugi put zaredom, odbacili sporazum o razdruživanju dogovoren s Bruxellesom.

Carolyn Fairbairn, čelnica Konfederacije brtitanske industrije, kazala je za BBC Radio 4 da bi taj plan bio “najveća promjena u trgovini koju je zemlja doživjela od sredine 19. stoljeća”.

Mogao bi dovesti do toga da britanske tvrtke “isključi najbliži trgovinski partner”. “To bi bio udarac maljem za naše gospodarstvo.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat Unite također je ocijenio da bi dopuštanje bescarinskog uvoza robe iz trećih država bio “gospodarski vandalizam”.

U slučaju da britanski parlament u srijedu odbaci Brexit bez sporazuma, u četvrtak će glasati o odgodi Brexita.

Glavni europski pregovarač za Brexit Michel Barnier poručio je u srijedu Britaniji da mora odlučiti što želi kako bi se Europska unija mogla očitovati o eventualnom zahtjevu za odgodom izlaska iz EU-a.

“Velika Britanija nam mora reći što je njezin izbor, kakve buduće odnose želi s EU-om. To je pitanje na koje se mora odgovoriti prije odluke o eventualnoj odgodi izlaska”, izjavio je Barnier na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu u sklopu rasprave o predstojećem summitu EU-a sljedeći tjedan i o situaciji u vezi s Brexitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Barnier je dodao da je postojeći sporazum o razdruživanju jedini mogući sporazum i da o tome više nema pregovora.

“Jučerašnje glasanje produljuje nesigurnost. Naš je cilj od početka bio smanjiti na najmanju moguću mjeru izglede za neuredan Brexit. Ovaj sporazum je jedini koji imamo ako Ujedinjeno Kraljevstvo želi napustiti EU na uredan način. Mi smo išli do krajnjih granica dajući jamstva kako bi pomogli da sporazum bude prihvaćen, ne možemo ići dalje”, istaknuo je Barnier.

Europski parlament priprema se za Brexit bez dogovora

Na zahtjev Europskog parlamenta i Vijeća Europska komisija predložila je mjere za nepredviđene situacije kako bi se ublažili učinci povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a bez sporazuma.

Te mjere uključuju pravnu zaštitu sadašnjih studenata i nastavnika programa Erasmus u Ujedinjenoj Kraljevini ili onih koji dolaze iz nje da dovrše svoje tekuće nastavne aktivnosti u inozemstvu, kontinuirano financiranje programa EU-a za izgradnju prekograničnih odnosa i odnosa između zajednica u Irskoj i Sjevernoj Irskoj i odredbe za održavanje osnovnih usluga zračnog i cestovnog prijevoza tereta između EU-a i Ujedinjene Kraljevine.

Osim toga, njima bi se ribarskim plovilima iz EU-a i Ujedinjene Kraljevine trebalo omogućiti da privremeno nastave poslovati u vodama EU-a i Ujedinjene Kraljevine.

“U mjerama za nepredviđene situacije ne repliciraju se koristi od članstva ili prijelaznog sporazuma. Vremenski su ograničene i EU ih je jednostrano donio pod uvjetom da Ujedinjena Kraljevina donese slične mjere (reciprocitet)”, naglašeno je u priopćenju Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.