Mađarska neće promijeniti svoju imigracijsku politiku nakon što je Europski sud pravde (ECJ) odbacio tužbu protiv sustava migrantskih kvota, kazao je u petak premijer Viktor Orban.
Orban: We take notice of the EU Court decision but it’s no reason to change our migration policy. #Hungary #180perc pic.twitter.com/drnVAoU2l2
— Mariann Őry (@otmarianna) September 8, 2017
Sud EU-a odbacio je u srijedu tužbu Mađarske i Slovačke koju su te dvije zemlje podnijele zbog odluke Vijeća EU-a o privremenom mehanizmu obveznog premještanja tražitelja azila. Prema toj odluci, zemlje članice EU-a moraju prihvatiti svoj dio migranata koji su stigli u Europu, a nalaze se u Grčkoj i Italiji, no odluka suda ponovo je aktualizirala spor između istočnih i zapadnih članica i načela koheziju Unije.
> Mađarski premijer nudi pomoć Poljskoj protiv europskih “inkvizitora”
“Moramo uzeti u obzir tu presudu jer ne možemo nagrizati temelj EU-a – a poštivanje zakona jest temelj Unije – ali istovremeno, presuda suda nije razlog da promijenimo našu politiku koja odbacuje migrantske kvote”, kazao je Orban.
“Cijeli taj problem nameće vrlo ozbiljno pitanje načela: jesmo li savez slobodnih europskih nacija s Komisijom koja predstavlja naše zajedničke interese, ili smo europsko carstvo koje ima središte u Bruxellesu i koje izdaje naredbe”, dodao je Orban.
> Saveznik Georga Sorosa prijeti rezanjem EU fondova za zemlje koje neće migrante?
Istaknuo je da su one zemlje Unije koje su, za razliku od Mađarske, prihvatile migrante, to učinile svojevoljno i da sada ne mogu tražiti od Mađarske da sudjeluje u ispravljanju njihovih pogrješaka.
“Nisu Mađari ti koji dovode u pitanje pravila kluba, nego je Komisija promijenila pravila i to je neprihvatljivo”, poručio je Orban.
> Viktor Orban o propasti multikulturalizma – Mi želimo “Europu država”, a ne “Europu Bruxellesa”
Za razliku od nekih vodećih članica EU-a, nastavio je Orban, čija ih je kolonijalna ostavština učinila “imigrantskim zemljama”, Mađarska nije imala kolonijalnu prošlost.
> Mađarska opozvala veleposlanika u Nizozemskoj nakon napada na Orbana
“Zemlje s kolonijalnom ostavštinom, koje su do sada postale useljeničke zemlje, žele nama u srednjoj Europi nametnuti svoju logiku”, dodao je Orban i istovremeno poručio da je Mađarska privržena članstvu u Europskoj uniji jer su Mađari na referendumu odlučili pridružiti se europskom bloku.
“Niti jedna vlada ne može povesti Mađarsku da izađe iz EU-a, jer je mađarski narod taj koji je odlučio biti unutra i to je dobro”, zaključio je Orban.
“Hungary is not an immigrant country and does not want to become one” – PM #Orban ‘s letter to @JunckerEU https://t.co/QW9jY6VtVi pic.twitter.com/7GGpkPnu7e
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) September 7, 2017
Podsjetimo, Slovačka je nakon odluke suda objavila da će poštovati odluku najvišeg suda EU-a koji je odbacio tužbu Slovačke i Mađarske protiv europske migrantske politike, iako se negativno stajalište o migrantskim kvotama neće promijeniti, dok je Mađarska za presudu kazala da je strašna i neodgovorna.
“Naše stajalište o kvotama se ne mijenja”, rekao je slovački premijer Robert Fico.
“Nastavit ćemo raditi na solidarnosti na druge načine, umjesto da nam se nameću migranti iz ostalih zemalja koji ovdje ionako ne žele biti”, dodao je Fico.
“Mađarska vlada današnju presudu smatra strašnom i neodgovornom. Ova odluka ugrožava sigurnost i budućnost cijele Europe”, kazao je na konferenciji za novinare mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.
Šef mađarske diplomacije ističe da je odluka politički donesena, a ne na temelju pravnih ili profesionalnih kriterija.
“Politika je silovala europski zakon i vrijednosti”, kazao je Szijjarto.
Mađarski premijer Orban cijelo vrijeme upozorava da se više od desetljeća vodi međunarodna kampanja povezana s američkim milijarderom mađarskog podrijetla Georgeom Sorosem kojom se pokušava dokazati da su državne granice besmislene i da nacije ne bi smjele odlučivati s kim žele suživot. Orban smatra kako je svrha te kampanje i stavljanje međunarodnih pravnih institucija iznad nacionalnih država u odlukama o tome tko će živjeti s kim i gdje.
Kao glavni krivac za katastrofalnu migrantsku krizu nastalu u kolovozu 2015. ističe se Njemačka i njezina kancelarka Angela Merkel koja je jednostrano odlučila staviti izvan snage za sirijske migrante Dublinske propise Europske unije koji obvezuju migrante da zatraže azil u prvoj zemlji EU-a u koju uđu.
Njemačka je otada ublažila tu dobrodošlicu, nakon što je izazvala zastrašujuću migrantsku krizu kada je prema podatcima Frontexa samo u 2015. ušlo 1,800.000 migranata, među kojima i veći broj ekstremista, a europske države dovela pred ekonomsku krizu i trajnu izloženost terorističkim prijetnjama.
Zbog pritiska migranata EU je u rujnu prošle godine donijela plan o raspodjeli 160.000 migranata iz Grčke i Italije u razdoblju od dvije godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa