Orban: ‘Mađarski narod ima pravo živjeti u sigurnosti, bez straha od terorističkih zločina’

Foto: Fah

Mađarska je u ponedjeljak pred UN-om branila svoje protuimigrantska stajališta, rekavši da je odlučna sačuvati homogeno, kršćansko društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN-ovo povjerenstvo za građanska i politička prava, koje se sastoji od neovisnih stručnjaka, počelo je dvodnevnu raspravu o Mađarskoj, manje od tri tjedna od parlamentarnih izbora.

Premijer Viktor Orban rekao je na skupu u četvrtak da se birači moraju boriti protiv vanjskih snaga i međunarodnih sila koje njihovoj zemlji žele natovariti masovnu migraciju.

“Kao prvo, vlada je uvjerena u to da mađarski narod ima pravo živjeti u sigurnosti, bez straha od terorističkih zločina”, rekao je pred povjerenstvom mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijarto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska je 2015. imala “tužno iskustvo” kada je kroz nju prošlo oko 400.000 migranata na putu u zapadnu Europu “ignorirajući sva pravila”, dodao je.

Mađarska je odgovorila dizanjem ograde i odbacivanjem prijedloga EU-a da se migranti prema određenim kvotama rasporede po zemljama članicama. Većina migranata bili su muslimani koji su bježali pred sukobima i siromaštvom na Bliskom istoku.

“Mađarska vlada nije primala ilegalne migrante niti će to činiti u budućnosti”, istaknuo je Szijarto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mi Mađari živjeli smo prošlih 1000 godina u kršćanskom društvu, integriranom i homogenom društvu. To nam je neprocjenjivo i zato na tome ustrajemo”, rekao je mađarski ministar.

Dodao je kako nevladine organizacije koje lobiraju za više tolerancije prema migrantima nisu izabrane i ne predstavljaju mađarski narod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.