Ovaj vikend intenzivni pregovori između Grčke i vjerovnika

Intenzivni pregovori vode se za vikend između Grčke i vjerovnika kako bi se dovršio sporazum o novom paketu pomoći prije 20. kolovoza kada Atena mora isplatiti dospjelu ratu od 3,4 milijarda eura Europskoj središnjoj banci, no zapinje se na određenom broju pitanja, rekli su u subotu europski izvori iz Bruxellesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na telekonferenciji u petak navečer predstavnici četiriju ustanova čiji su stručnjaci u Ateni te stručnjaci iz ministarstava financija 19 zemalja eurozone “razmatrali su na kojoj su točki pregovori”, rekao je europski izvor.

Nacrt trećeg programa

Europska komisija, Europska središnja banka (ESB), Međunarodni monetarni fond (MMF) i Europski mehanizam za stabilnost (ESM) dogovaraju od prošlog tjedna nacrt trećeg programa pomoći prezaduženoj Grčkoj u iznosu od 82 milijarde eura u zamjenu za reforme u gospodarstvu i proračunske rezove koje Atena treba provesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici četiriju ustanova istakli su “vrlo dobru suradnju” grčkih vlasti, rekao je europski izvor.

Pregovori se nastavljaju ubrzano, no “određen broj pitanja ostaje otvoren i treba ih riješit”, rekao je europski izvor te istaknuo da se “intenzivni razgovori nastavljaju za vikend”.

Rok istječe 20. kolovoza

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rok za povrat dospjele rate ESB-u istječe 20. kolovoza i Grčka ima izbor: u ponedjeljak mora podnijeti zahtjev za pozajmicu kako bi mogla ispuniti svoje obveze ili će pak pregovori donijeti sporazum na vrijeme kako bi se deblokirao treći program pomoći.

Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je u četvrtak da Atena i vjerovnici “mogu i moraju” postići sporazum nakon 15. kolovoza.

I Europska komisija očekuje sporazum

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sva izvješća koja dolaze do mene govore mi da je moguće da će se sporazum (o trećem paketu pomoći za Grčku) zaključi tijekom kolovoza, vjerojatno prije 20. kolovoza”, rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u intervjuu za agenciju AFP.

Njemačka, najsnažnije europsko gospodarstvo, izrazilo je, međutim sumnje jer “ima još niz točaka koje treba raščistiti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.