Pet kriterija koje Hrvatska mora zadovoljiti prije uvođenja Eura

Foto: Thinkstock

Predsjednik Vlade Andrej Plenković kazao je u četvrtak, 10. svibnja da je duboko uvjeren kako je Hrvatska spremna započeti proces uvođenja eura, te da će država od toga imati imati znatne i trajne koristi, dok će troškovi uglavnom biti niski, uglavnom jednokratni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica gospodarstva Martina Dalić je nakon te najave poručila kako bi proces uvođenja eura trajao oko 5 do 7 godina te pvodom toga donosimo pet glavnih kriterija koje Hrvatska mora zadovoljiti po ugovoru iz Maastrichta prije nego što bi uopće mogla preći s kune na euro.

Ugovor iz Maastrichta propisuje niz kriterija koji se moraju ispuniti za uvođenje eura, a uvođenje eura za svaku zemlju članicu nije samo valutno pitanje, već je to prije svega i (geo)političko i strateško pitanje. Neki su kriteriji različiti za svaku zemlju članicu EU, a neki kriteriji vrijede za sve među kojima se nalazi pet glavnih.

Plenković: Hrvatska spremna započeti proces uvođenja eura

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1.Inflacija ne smije biti viša od 1,5 posto od stope inflacije u tri zemlje članice s najnižom inflacijom čime se osigurava maksimalna zaštita od pada pada kupovne moći u tranziciji sa domaće valutu na Euro. Budući da je kuna jedna od najstabilnijih valuta u Europi, ovaj kriterij je jedan od rijetkih kojeg sa lakoćom možemo ostvariti.

2.Proračunski deficit treba biti ispod 3 posto BDP-a. Time se želi osigurati da posljedica dobre ekonomske politike ne bude daljnje trošenje i stvaranje većeg proračunskog balona, već da ostvareni profiti služe u svrhu efikasnog investiranja radi daljnjeg rasta.

Dalić: Uvođenje eura za pet do sedam godina, a najveći trošak je gubitak monetarne politike

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3.Javni dug ispod 60 posto BDP. Slično kao i druga točka, rast BDP-a mora imati pozitivne posljedice, a ne kreator daljnje potrošnje koja je onda i kreator rasta javnog duga. Drugo, ovom se mjerom pokušava osigurati da članice postanu samostalnije.

4.Dugoročne kamate ne smiju biti više od dva posto iznad stope koje imaju tri zemlje članice s najnižim kamatama.

5. Nakon što su prethodna četiri uvjeta ostvarena, zemlja mora zadovoljiti i kriterij stabilnosti tečaja, koji podrazumijeva sudjelovanje u Europskom tečajnom mahanizmu gdje mora provesti najmanje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.