Petir protiv privatizacije vode

Na glasovanju pred Europskim parlamentom u utorak, 8. rujna na plenarnoj sjednici u Strasbourgu našlo se Izvješće o praćenju prve europske građanske inicijative „Pravo na vodu“ koju je svojim potpisom podržalo gotovo 1.9 milijuna građana Europske unije. Podržala ju je i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, koja se već godinama bori za očuvanje izvora vode te se i kao zastupnica u Hrvatskom saboru uspjela izboriti da se prijedlog Zakona koji bi omogućio privatizaciju hrvatskih vodnih bogatstava povuče iz saborske procedure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto je učinila i pred Europskim parlamentom smatrajući da je pravo na vodu ljudsko pravo te da voda ne može biti ničije privatno vlasništvo. „Građansku inicijativu „Pravo na vodu“ smatram izuzetno značajnom ne samo zato što je prva građanska inicijativa, već zato što skreće pažnju na vodu kao opće dobro i ljudsko pravo. Podržala sam ovo izvješće jer ono odražava moj osobni i politički stav da izvorišta vode treba sačuvati od privatizacije i zagađenja te da svim građanima bez obzira na imovinski status moramo osigurati dostupnu pitku vodu“, pojasnila je Petir.

Pravo i pristup vodi i odvodnji diljem Europske unije i odlučno ne privatizaciji izvora vode –  to su temeljni zahtjevi koje je zatražilo ukupno 1.884.790 građana Europske unije. „Ne smije se dozvoliti da voda postane izvor bogaćenja ili nezakonite zarade za državne ili privatne pružatelje usluga“, rekla je Petir i pokazala svoju dosljednost usprotivivši se i ovaj put privatizaciji izvora vode.

Petir je kao članica Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane zadovoljna ovom inicijativom, a posebno jer je istoimeni Odbor usvojio amandmane koje je podnijela zajedno s izvjestiteljicom Lynn Boylan, a kojima se posebna pažnja posvećuje stanovništvu s niskim prihodima, onima koji žive na ruralnom prostoru i regijama koje nisu razvijene, a za koje Petir traži pristup pitkoj vodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir se založila  tijekom rasprave i za hitno rješavanje problema zagađenja vode, a apelirala je i da se građanima omogući uvid u kvalitetu vode. „Gledajući s ekološkog aspekta, kvalitetno upravljanje vodama postaje prioritet u nadolazećim desetljećima s obzirom na to da je voda važna za gospodarski razvoj, energetsku stabilnost i poljoprivrednu proizvodnju te da bez vode nema života“, zaključila je.

Podrška koju je ova inicijativa dobila od Europskog parlamenta dovest će „Pravo na vodu“ pred Europsku komisiju koja bi trebala predložiti zakonodavne prijedloge i, ako je to potrebno, pokrenuti reviziju Okvirne direktive o vodama kako bi se priznao univerzalni pristup i ljudsko pravo na vodu, te poduzeti mjere radi odvraćanja od praksi prisvajanja vode – stoji, između ostalog, u izvješću.
Link na video:

https://www.youtube.com/watch?v=o31u6bYlogw

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.