Poljska bi mogla ne potpisati deklaraciju s rimskog summita: Neprihvatljiv princip Europe više brzina

Foto: Fah

Poljska bi mogla ne potpisati konačnu deklaraciju s europskog summita u Rimu koji se održava u subotu i nedjelju, ako dokument ne bude sadržavao točke koje ona smatra prioritetnima, izjavila je u četvrtak premijerka Beata Szydlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može se dogoditi da rimska deklaracija ne bude potpisana “ako ne dođe do konsenzusa, ako se svi ne slože”, kazala je ona odgovarajući na pitanje privatne postaje TVN24.

“Postoji među nama nepisani dogovor da ako do petka ne dođemo do sporazuma, neće biti nikakvog dokumenta jer se u subotu ne predviđaju rasprave”, dodala je ona ističući da se još nastavlja s radom na tekstu.

Glede poljskih prioriteta, Szydlo je navela jedinstvo Europske unije, obranu u uskoj suradnji s NATO-om, jačanje uloge nacionalnih parlamenata i “načela zajedničkog tržišta koja ne smiju razdvajati nego ujedinjavati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se radi o prvom prioritetu, on znači da Poljska odbija prihvatiti princip Europe više brzina, što je jedan od pet scenarija koje je za budućnost Europe predložila Europska komisija.

Taj model podrazumijeva da neke zemlje mogu ići u dublje i tješnje integracije, da pri tome ne moraju čekati ostale članice.

Zemlje srednje i istočne Europe pribojavaju se da bi takav scenarij mogao stvoriti različite kategorije država članica, važnije i manje važne zemlje, a neki čak govore o ponovnom podizanju željezne zavjese, koja je dijelila Europu nakon Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković: ne smijemo upasti u zamku Europe s više brzina

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković na konferenciji o budućnosti Unije u srijedu poručio je da je “Europa više brzina tema s kojom Hrvatska treba biti jako oprezna i ne smije upasti u tu “zamku”, već je treba držati otvorenom i uključivom kako EU ne bi postao ekskluzivni direktorij pet najutjecajnijih članica koje onda za druge odlučuju o svemu”.

“Europa više brzina o kojoj se izrazito puno govori postoji i danas. Hrvatska je novija članica i nastoji dobiti pozitivnu evaluaciju ulaska u Schengenski prostor, nastoji ispuniti kriterije za eurozonu (…) Za nas je bitno da taj proces Europe više brzina bude uključiv. Ja se čvrsto suprotstavljam jednoj evoluciji stanja u kojem će se stvoriti direktorij od pet najutjecajnijih članica koje onda za druge odlučuju o svemu”, kazao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To će ojačati antieuropske pokrete u svim zemljama. Takav scenarij nije dobar”, dodao je premijer.

Po njegovim riječima, s “tom temom trebamo biti jako oprezni, držati je otvorenom i uključivom i ponuditi svima da sudjeluju u svakoj nijansi, svakom sloju europske integracije, a ne ju činiti ekskluzivnim samo za neke”.

“Dakle, ne smijemo upasti u tu zamku Europe više brzina, nego moramo pristupiti mudro, otvoreno i uključivo”, istaknuo je šef hrvatske vlade. Izrazio je uvjerenje da su tu poruku članica koje su “veličinom manje i stažom kraće u projektu” shvatili partneri i kolege iz najvećih država.

“Dobro je da se takva stvar prepozna”, smatra Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.