Predsjednik Poljske Andrzej Duda je tijekom boravka u SAD-u, prošlog tjedna, potvrdio da će prvi brod s LNG plinom uskoro doći u Poljsku, piše Polskie Radio 24.
???? #PAD o wspólnej deklaracji Prezydentów: Podpisaliśmy dziś dokument, który ma charakter przełomowy.#PADwUSA
Tekst se nastavlja ispod oglasaCała wypowiedź @AndrzejDuda: https://t.co/WnrnGfuP8M pic.twitter.com/6uwrZJljMa
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 12, 2019
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tijekom tiskovne konferencije u luci Cheniere Sabine Pass na granici Louisiane i Teksasa, Duda je potvrdio da je poljska tvrtka za rudarstvo i vađenje plina (PGNiG) potpisala ugovor s Cheniereom za isporuke LNG plina.
Poljski predsjednik se nada kako će plin isporučen iz SAD-a opskrbljivati i cijelu regiju Srednje i Istočne Europe. “Ovo nije samo pitanje naše sigurnosti, poljske sigurnosti, nego i sigurnosti Srednje Europe, gdje su se susrele zemlje, kako ih mi zovemo, Tri mora“, naglasio je.
Predsjednik Duda također se sastao s čelnicima i predstavnicima glavnih američkih energetskih tvrtki.
Podsjetimo, u listopadu 2018. poljska tvrtka za naftu i plin (PGNiG) potpisala je povijesni ugovor na 20 godina s američkim kompanijama za uvoz LNG plina. Tada je svaki ugovor potpisan s dvije američke tvrtke predviđao godišnju kupnju milijun tona plina idućih 20 godina.
>Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?
>Trump uvjerio i Njemačku u izgradnju LNG terminala: Evo što je lani poručio Hrvatskoj
>Dodik odbija povezivanje BiH s hrvatskim LNG terminalnom na Krku: ‘Želimo samo ruski plin’
>Srpska diplomacija radi posao za svoju zemlju, što radi hrvatska?
>Borislav Ristić: Nakon gradnje LNG-a ruski će plin biti još jeftiniji
Američki tajnik za energetiku Rick Perry istaknuo je količinu plina koju je Poljska kupila po novim ugovorima i objasnio da je riječ o isporuci 6,95 milijuna tona LNG plina godišnje. Ta količina predstavlja 55% godišnje potrošnje plina u Poljskoj i gotovo 6 milijuna tona više plina nego li je u početku planirano.
Treba napomenuti kako prvotno potpisani ugovori predviđaju i mogućnost da Poljska odluči hoće li zadržati plin ili će ga iskoristiti u trgovini na međunarodnom tržištu.
Hrvatska i lobij protiv LNG-a
Vlada premijera Andreja Plenkovića načelno podržava izgradnju LNG terminala na Krku pogotovo jer u njegovom sufinanciranju sudjeluje i Europska unija, no pomaci su nepostojeći ili vrlo spori.
Jedan od glavnih argumenata za izgradnju LNG terminala u Hrvatskoj jest taj da bi on od Hrvatske trebao napraviti plinsko prometno čvorište za jugoistočnu Europu i šire.
Međutim, na jugu Hrvatske su u prvoj polovici 2018. godini održani prosvjedi protiv izgradnje LNG terminala uz podršku riječkog SDP-a koji je tvrdio kako će plutajući LNG terminal naštetiti okolišu te da će cijena plina postati skuplja.
Na to je u Hrvatskom saboru odgovorio Zlatko Hasanbegović i to direktno premijeru Plenkoviću poručivši mu sljedeće:
“Veleposlanik jedne velike i moćne države, čiji ste utjecaj navodno baš vi trebali ograničiti, u jednom hrvatskom tjedniku za postizanje posebnih, vi bi rekli „hibridnih ciljeva“, u autoriziranom intervjuu izjavio je da je cilj njegove države učiniti hrvatsku državu energetski ovisnom o toj istoj državi. Upravo u vrijeme Vašeg mandata jedna je hrvatska tvrtka zaključila desetogodišnji sporazum o isporuci plina s tvrtkom u većinskom vlasništvu države iz koje dolazi spomenuti veleposlanik. Iz toga su neki zaključili da se ekselencijine vizije o hrvatskoj energetskoj ovisnosti o njegovoj zemlji ostvaruju baš za vrijeme vašeg mandata i neovisno o briselskoj misiji koja vam je navodno povjerena.
U međuvremenu u primorsko-goranskoj županiji, osloncem na mjesnu vlast koja se nije promijenila već sedamdeset i tri godine, protiv ovog projekta došlo je došlo je do navodno spontanog okupljanja naroda, čija je spontanost jednaka spontanom ispijanju jogurta na novosadskim ulicama osamdeset i neke godine dvadesetog stoljeća”, istaknuo je Hasanbegović.
Krajem 2018. godine, predsjednik udruge Eko Kvarner Vjeran Piršić ustvrdio je kako umjesto LNG terminala trebali koristiti Sunčevu energiju, iako je prethodnih 10 godina bila zagovaratelj upravo LNG terminala.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.