Postaje li Francuska prva svjetska sila koja će izbaciti rodne i postkolonijalne studije sa sveučilišta?

Emmanuel Macron
epa06159571 French President Emmanuel Macron reviews the presidential honor guard during the welcome ceremony held at Cotroceni Palace, in Bucharest, Romania, 24 August 2017. Macron is on a one-day official visit to Romania, as part of his central and east European tour. EPA/ROBERT GHEMENT

Francuska vlada najavila je ovog tjedna da će pokrenuti istragu o sveučilišnim studijima za koja ističe da hrane tendencije islamo-ljevice koje korumpiraju društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijesti o ovoj istrazi odmah su izazvale reakciju nekih sveučilišta koja tvrde da bi moglo doći do suzbijanja akademske slobode – na rasnim, rodnim i postkolonijalnim studijima te drugim područjima za koja francuska vlada kaže da su uvezena s američkih sveučilišta i pomažu potkopavaju francuskog društva.

Do ovih poteza francuske vlade došlo je nakon što je donji dom francuskog parlamenta usvojio zakon “Projekt protiv islamizma”, ideologije koju smatra odgovornom za poticanje terorističkih napada, i dok se gospodin Macron više naginje udesno, predviđa nacionalističke izazove uoči izbora sljedeće godine.

>Britanski The Spectator: Orban i Macron predstavljaju novi moćni savez

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Prof. dr. Matko Marušić: ‘Rodni studiji’ u hrvatskoj znanosti

Frederique Vidal, francuska ministrica visokog obrazovanja, kazala je nedavno u Saboru da će državni Nacionalni znanstveni istraživački centar nadzirati trenutna istraživanja s naglaskom na postkolonijalizam. U ranijem televizijskom nastupu Vidal je kazala da se istraga fokusira na islamo-ljevicu (fr. islamogauchisme) – izraz koji su usvojili neki od Macronovih najviših ministara optužujući ljevičarske intelektualce da opravdavaju islamizam, pa čak i terorizam.

“Islamo-ljevica korumpira cijelo društvo, a ni sveučilišta nisu imuna”, rekla je Vidal, dodajući da su neki akademici zastupali radikalne i aktivističke ideje. Isto tako, govoreći o stručnjacima za rasu i rod, ministrica obrazovanje je naglasila oni “uvijek sve gledaju kroz prizmu svoje spremnosti na podijele i uočavanje neprijatelja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraz “islamo-ljevica” prvi je put spomenut početkom 2000-ih francuski povjesničar Pierre-Andre Taguieff kako bi opisao ono što je smatrao političkim savezništvom krajnje lijevih militanata i radikalnih islamista protiv Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, navodi The New York Times i dodaje: U novije vrijeme koriste ga konzervativne i krajnje desne osobe – a sada i neki Macronovi ministri – protiv onih koje optužuju da su popustljivi prema islamizmu i da se umjesto toga usredotočuju na islamofobiju.

Taguieff, vodeći kritičar američkih sveučilišta, je nedavno izjavio da se islamofobijom, kao i “potpuno umjetnim uvozom” u Francusku “američkog crnačkog pitanja”, nastojalo stvoriti lažni narativ o “sistemskom rasizmu” u Francuskoj.

U novije vrijeme, fokus na bliske odnose između ljevice i islamizma stavio je ugledni francuski novinar i filozof Eric Zemmour 2019. godine kada je savez između liberalnog, ljudsko-pravaškog totalitarizma i islamskog totalitarizma usporedio s paktom Ribbentrop-Molotov između nacističke Njemačke i Sovjetskog Saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.