Procurila strategija EU za pritisak na Mađarsku – Orban ne popušta

mađarska
Foto:Epa/iStock by Getty Images/montaža Narod.hr

Ako Mađarska na samitu EU u četvrtak odluči blokirati odluku o slanju europske pomoći u vrijednosti od 50 milijardi eura Ukrajini, EU će sabotirati mađarsku ekonomiju, prenosi Financial Times na osnovi povjerljivog briselskog dokumenta u posjedu redakcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski veto na 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

Podsjetimo čelnici država članica EU otvorili su na samitu krajem prosinca prošle godine pristupne pregovore za članstvo s Ukrajinom. Mađarski premijer Viktor Orban dugo se opirao takvoj odluci te se još uvijek ne slaže s njom. Međutim on tada nije iskoristio veto, ali je kasnije stavio veto na financijsku podršku Ukrajini u ratu, točnije na paket pomoći od 50 milijardi eura. Orbanu su ranije odmrznuta sredstva iz EU međutim on još uvijek nije zadovoljan odlukom o bezrezervnoj isplati pomoći Ukrajini. Mađarska smatra da novac EU-a za Ukrajinu ne smije biti uzet iz proračuna EU-a i da bi trebalo odrediti “razuman” vremenski rok za bilo kakvo financiranje Ukrajine, rekao je tada Orban. Zbog toga je odlučivanje bilo odgođeno za prvi veljače ove godine.

Možda će vas zanimati

Kako Orban argumentira stavljanje veta na 50 milijardi pomoći za Ukrajinu

Orban nije iskoristio veto za pristupne pregovore Ukrajine s EU, ali je kasnije stavio veto na 50 milijardi eura financijske pomoć Ukrajini.

No sada je, čini se, EU odlučila zaigrati oštro protiv “naj-proruskije” države članice. U dokumentu koji su sastavili EU dužnosnici ocrtana je strategija koja cilja na slabosti mađarske ekonomije, ugrožava joj valutu i stremi rušenju povjerenja stranih investitora prema poslovnoj klimi u državi. Cilj je, kako stoji u dokumentu, naškoditi “zaposlenosti i ekonomskom rastu” ako Mađarska odbije podići veto s pomoći Kijevu.

Naprosto, ako Orban ne popusti ostali će se čelnici europskih država javno obvezati na ukidanje svih oblika EU financiranja kako bi potresli tržište, snizili vrijednost forinte i podigli cijenu zaduživanja za Mađare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski odgovor

Mađarski je odgovor bio ponuda “kompromisnog rješenja”, kako je Orban izjavio u intervjuu za Le Point:

“Odlučili smo napraviti kompromisnu ponudu: u redu, ne slažemo se s prilagodbom proračuna. Ne slažemo se da bi trebali dati 50 milijardi eura (Ukrajini) – to je ogroman iznos. Ne slažemo se da bi im to trebali davati četiri godine. Ali neka bude, Mađarska je spremna sudjelovati u rješenju dvadesetsedmorice, ako nam zajamče kako ćemo svake godine moći odlučiti hoćemo li nastaviti slati taj novac. Ta godišnja odluka morala bi imati jednaku pravnu osnovu dogodine kao i danas: ona bi morala biti jednoglasna. Na žalost, ovaj su stav neke države shvatile kao sredstvo da ih svake godine ucjenjujemo.”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda EU može poslati novac Ukrajini van EU proračuna, to bi se provodilo na razini država članica i zahtijevalo ratifikaciju odluke koju bi donosili parlamenti svake pojedine države članice, što bi izazvalo kašnjenja i nesigurnost. Neki u institucijama EU navodno razmišljaju o tome da se primijeni članak 7 Sporazuma Europske Unije što bi ukinulo Mađarima glasačko pravo u uniji. To se, međutim, ne smatra vjerojatnim.

Viktor Orban komentirao je sukob na svom X profilu:

“Dali smo kompromisni prijedlog. Zauzvrat Brussel nas je ucjeno. Briselski priručnik za ucjenu objavio je Financial Times ranije tijekom tjedna. Mačak više nije u vreći. Zaboravite vladavinu zakona, Mađarsku se ucjenjuje, jer ima vlastito mišljenje o migracijama, ratu u Ukrajini i “gender propagandi”. Branit ćemo svoje interese. Mađarsku se neće ucjenjivati!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.