Prosvjedi poljoprivrednika u Njemačkoj:Vlada ne popušta, prosvjednici najavljuju ‘nove akcije’

prosvjedi poljoprivrednika
Foto:iStock/snimka zaslona/montaža Narod.hr

Prosvjedi poljoprivrednika su završili, no nikakav dogovor nije postignut. Vođe prosvjednika najavljuju “nove akcije”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak, 15. siječnja okončan je osmodnevni prosvjed njemačkih poljoprivrednika, ali, sudeći po rezultatima, doima se kako će on biti tek prva faza daljnjih prosvjeda.

Ministar financija pred Brandenburškim vratima

Kako prenosi njemački mediji, pred Brandenburškim vratima u Berlinu okupilo se nekih 10000 prosvjednika, čiji su traktori i teretna vozila zatvorili cestu, kako bi ujedno podcrtali svoju poruku i čuli odgovor vlade.

Okupljenima se ispred vlade obratio ministar financija Christian Lindner kojeg su dočekali, i tijekom obraćanja pratili zvižduci i trubljenje sirena. Buka je bila tolika da mu je u jednom trenutku vođa prosvjednika Joachim Rukwied morao uzeti mikrofon i zamoliti prosvjednike za mir, riječima:”Poštujem svakog političara koji je spreman stati pred nas. Ministar financija je tu. Nema smisla zviždati mu i nadglasavati ga.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Linder je pokušao pridobiti mnoštvo podsjećanjem na to da je i on sam “dečko sa sela” i da zna kako je to “očistiti štalu”. Međutim, to mu nije osobito pomoglo kad je ponovio kako Vlada ostaje pri odluci da se subvencije za agrodizel postupno ukinu prema planu.

Podsjetimo, osnovni razlog prosvjeda je predložena politika postupnog ukidanja subvencija za dizel za poljoprivredne strojeve. Subvencije za dizel za poljoprivrednike u Njemačkoj su na snazi od 1951. i trenutačno iznose 21,48 centa po litri. Vladajuća koalicija ih je najprije bila odlučila ukinuti jednim potezom, a u međuvremenu se odlučila na postupno ukidanje. To znači kako će subvencije ove godine biti smanjene za 40 posto, a do 2026. za 30 posto godišnje.

Kaos u Njemačkoj, seljacima su se u prosvjedu pridružili i obrtnici i predstavnici malih i srednjih poduzeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pred simbolom “nacionalnog jedinstva Nijemaca”

Linder je u svom govoru uglavnom nastojao pokazati solidarnost i razumijevanje te ponuditi opravdanje za čvrsti stav Vlade. Primjerice, pohvalio je discipliniranost prosvjednika koji, za razliku od svojedobno “klimatskih aktivista”, nisu nagrdili Brandenburška vrata, “simbol njemačkog nacionalnog jedinstva” grafitima.

 

Međutim, prosvjednicima nije ponudio ništa više od objašnjenja zbog čega bi se morali pomiriti s odlukom Vlade, poput onog da je javni novac potrebno preraspodijeliti, jer su “uslijed rata u Ukrajini, europski mir i sigurnost ponovo pod prijetnjom te treba ponovo početi ulagati u nacionalnu sigurnost.”

Ova izjava koja je izazvala krešendo zvižduka i povika bez sumnje će ostati zabilježeno od strane AfD-a koji mediji i neki političari od početka pokušavaju povezati s prosvjedima, premda se vodstvo prosvjednika ogradilo od “radikalne desnice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Starešina: Njemačka je ušla u fazu otvorene vrućice

“Semafor koalicija” nije popustila, novi prosvjedi na vidiku

Istodobno u Bundestagu su se odvijali razgovori između vladajuće “semafor koalicije” i predstavnika prosvjednika. Premda je tu atmosfera bila, naravno, smirenija, rezultat je isti: odluka o postupnom smanjenju subvencija ostaje na snazi, dok poljoprivrednici ostaju pri stavu kako ona mora biti u potpunosti povučena.

Kao alternative, koje bi poljoprivrednicima na dugi rok bile korisnije od subvencija, istaknuto je postupno smanjenje birokracije i njezinih troškova, što povlači liberalizaciju poljoprivrede u smislu da poljoprivrednici postupaju kao poduzetnici, prelazak na alternativne načine proizvodnje, i sl.

Predstavnici seljaka nisu izrazili nadu da će nešto drugo osim konkretnog povlačenja mjera zbog kojih su pokrenuli prosvjed postići išta.

Vođa prosvjednika, Joachim Rukwied, zaključio je na konferenciji za medije kako “nije napravljen nikakav pravi korak naprijed”, te da se samo “raspravljalo o temama o kojima se raspravlja već preko 30 godina”.

“Ukidanjem subvencija Njemački će se dizel za poljoprivrednike postat će, zajedno s onim na nizozemskom tržištu, najskuplji u Europi”, dodao je i zaključio:

„Neki se rezultat mora postići do četvrtka navečer, odnosno do kraja sjednice odbora za prilagodbu proračuna u Bundestagu. Prosvjedi bi tada odmah prestali ako Savezna vlada povuče svoje planove. U protivnom zadržavamo pravo poduzimanja daljnjih radnji.“

Po svemu sudeći, Njemačku čeka ili novi krug prosvjeda ili neke novi oblik građanskog neposluha od strane poljoprivrednika, jer Vlada nije izrazila spremnost prihvatiti njihove zahtjeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.