Putinov posjet Austriji i prekid sankcija: Sprema li se veliki politički zaokret?

Foto: fah

Austrijska koalicijska vlada tvrdi da želi djelovati kao most između istoka i zapada. Kažu da je vrijeme da države Europe normaliziraju odnose s Rusijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Krajnje je vrijeme da se okončaju te iritantne sankcije i normaliziraju politički i ekonomski odnosi s Rusijom“, rekao je prije koji dan vicekancelar Austrije Heinz-Christian Strache, piše Nachrichten.at.

Sve je ovo, nimalo slučajno, izrečeno uoči posjeta Putina Beču u utorak 5. lipnja.

Na drugoj strani Rusija tvrdi dan nema nikakvu namjeru podijeliti nekoga u Europi. Naprotiv, Moskva je zainteresirana za jedinstvenu i prosperitetnu Europsku uniju, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin uoči posjeta Austriji za austrijsku televiziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je da se diplomatske izjave uoči posjeta daju vrlo birano, osobito uoči diplomatskih posjeta najviših političkih dužnosnika poput ovog Putina Beču.

Dakle, na jednoj strani iz Austrije stižu pozivi Bruxellesu i državama EU na prekid sankcija Rusiji, a na drugoj Putin tvrdi da želi jedinstvenu i nepodijeljenu Europu.

Vrlo je zanimljivo i da su pobjedničke stranke izbora u Italiji, čiji je ishod potresao Bruxelles puno više od pisanja hrvatskih medija, u kampanji promicale da je jedan od stupova njihove politike ukidanje sankcija Rusiji i približavanje Italije sa tom svjetskom supersilom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni koji su odaslali ove poruke iz Italije i Austrije, kao i Moskva, smatraju da sankcije štete – svima.  Ne samo ekonomski, već i politički, te su jedan od glavnih uzroka nestabilnosti sadašnjeg trenutka.

Ovome valja dodati i zatopljenje odnosa Njemačke i Rusije, te nedavni svibanjski posjet Angele Merkel Putinu, koji je izazvao zabrinutost SAD-a, osobito glede pregovora o plinovodu Sjeverni tok 2. Iz Washingtona su nakon susreta stigle otvorene prijetnje onima koji će pokušati rušiti sankcije Moskvi.

Naravno, u pozadini bitke krije se velika borba SAD (i Velike Britanije) i Rusije na utjecaj u Europi, kako politički, tako i onaj oko opskrbe energentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovinski odnosi Rusije i Austrije također jačaju – tijekom prošle godine robna razmjena između Austrije i Rusije porasla je za čak 40%. Nadalje, ono što je Moskvi jako drago – Austrija je od početka ove godine povećala uvoz ruskog plina za ogromnih 77,2%.

Vicekancelar Strache je naglasio još jednu važnu stvar koju nije prenijela većina medija – on smatra da se sankcijama  Rusija gura u zagrljaj Kini. A trgovački i sankcijski ratovi, po Stracheu, služe ponajprije za istiskivanje konkurencije s tržišta.

Za kraj vrijedi istaknuti, da za razliku od Hrvatske, Austrija nije po nalogu SAD-a i Velike Britanije istjerala ruske diplomate iz Beča nakon slučaja Skripal.

Je li Austrija, i ipak novoformirana vlada Italije, predvodnica zaokreta politike zemalja EU prema Rusiji? Na rubovima EU to već rade i Mađarska, Slovenija, Slovačka, a valja podsjetiti na vrlo uspješan posjet hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović Rusiji, kao i njezinn poziv Putinu da posjeti Hrvatsku – što je nepodržano ili čak opstruirano od strane Ministarstva vanjskih poslova i samog premijera Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.