Irska vlada je raspisala je referendum o braku koji će se održati u petak, 22. svibnja. Cilj irske vlade je redefinicija braka kao zajednicu žene i muškarca kako bi se brak ubuduće definirao kao zajednica dvije osobe. Kako Ustav Republike Irske štiti brak i obitelj, aktualna irska vlast prvo mora promijeniti članak 41 irskog Ustava, a to ne može učiniti bez referenduma.
Naime, svaku dopunu irskog Ustava iz 1937. godine prvo mora odobriti parlament, a onda se mora dati na odluku/odobrenje narodu putem referenduma.
Irska vlada je pripremila referendumsko pitanje koje glasi: „Može li „brak zakonski biti sklopljen između dviju osoba neovisno o njihovom spolu?“
Glasovati mogu jedino irski građani koji su registrirani i žive u Irskoj.
Sve četiri glavne političke stranke Republike Irske podržavaju redefiniraje braka
Irske građane koji žele zaštiti ustavnu zaštitu braka i obitelji u ovom trenutku ne predstavlja niti jedna politička stranka. Sve četiri glavne političke stranke Republike Irske podržavaju redefiniraje braka – Fine Gael, Laburisti, Fianna Fáil i Sinn Féin, podržavaju promjenu definicije braka, što znači da su se i aktualna irska vlast i politička oporba ujedinile protiv građana koji žele zadržati ustavnu zaštitu braka kao zajednice žele i muškarca i temelja obitelji.
Protiv redefinicije braka su brojne građanske udruge, udruge i organizacije za promicanje života i zaštitu obitelji, Katolička crkva i razne vjerske zajednice.
Institut Iona za promicanje obitelji dao je izjavu za medije rekavši da će se suprostaviti prijedlogu. „Sada je, čini se, jasno da su praktički sve političke stranke u Irskoj spremne radikalno promijeniti na gore najvažniju i na dijete usmjerenu društvenu instituciju koju imamo. Oni više ne vide nikakav razlog zašto bismo imali društvenu instituciju prije svega posvećenu tome da ohrabri muškarce i žene da zajedno podižu svoje dijete. U tom smislu oni napadaju prirodna prava djece.“
“Smatram da je civilni brak zaista ključna institucija za održanje općeg dobra, naročito djece koju podižu njihove vlastite majke i očevi u doživotnoj predanoj vezi“, rekao je Ben Conroy, glasnogovornik Instituta Iona, irske nevladine organizacije usmjerene na civilno društvo i religiju. Rekao je da bi redefiniranje braka uklonilo iz irskog ustava „ideju da postoji išta posebno, ili jedinstveno, ili vrijedno zaštite toga da dijete odgajaju njegova majka i otac.“
Brak je ljepilo koje spaja par kako bi zajedno zasnovali obitelj. To ne bismo smjeli redefinirati
Keith Mills, agnostik, homoseksualac i član skupine „Majke i očevi su bitni“, vjeruje da Zakon o civilnom partnerstvu iz 2010. već ide na ruku homoseksualnim i lezbijskim parovima, omogućujući im odgovarajuća prava najbližih srodnika te prava u pogledu oporezivanja. Mills vjeruje da bi izjednačavanje homoseksualne veze i braka doveo do toga da homoseksualni parovi posvajaju djecu i koriste zamjenske majke, što bi djecu „lišilo majke i oca“. „Brak je ljepilo koje spaja par kako bi zajedno zasnovali obitelj. To ne bismo smjeli redefinirati“, dodao je.
Irska biskupska konferencija izdala je pastoralno pismo „Značenje braka“, koje poručuje vjernicima da bi „redefiniranje prirode braka značilo potkopavanje braka kao temeljne građevne jedinice našeg društva. Crkva i drugi žele potvrditi… da bi brak trebao biti rezerviran za jedinstvenu i komplementarnu vezu između muškarca i žene iz koje je jedino moguće stvoriti i podići djecu.“
Kampanju za redefinciju braka financiraju uz irsku vladu i brojne inozemne gay lobističke grupe
Nadbiskup Eamonn Martin komentirao je prilikom gostovanja u emisiji Newstalk: “Jasni smo u pogledu svog stava, ne samo s vjerskog stajališta, već i zato što vjerujemo da je to dobro za djecu, da je dobro za obitelj i za društvo kako bi se očuvala jedinstvenost braka onako kako ga tradicionalno shvaćamo.“
Nezavisni senator Rónán Mullen izjavio je za novine Irish Times: “Ako se pošteno sasluša sve argumente, smatram da će ljudi zaključiti da je sadašnja definicija braka najpoštenija i najbolja, kad se sve uzme u obzir.“
U Irskoj, baš kao što je to bio slučaj i u Hrvatskoj, kampanju za redefinciju braka financiraju uz irsku vladu i brojne inozemne gay lobističke grupe, a većina liberalnih medija nekritički je na strani promjene Ustava. Prema tim medijima više od dvije trećine irskih građana je za redefiniciju braka, iako se taj postotak mijenja što više argumetni o važnosti oca i majke za djecu dopiru do javnosti.
Četiri glavne političke stranke kao i sve skupine uključene u kampanju poput „Da jednakosti“ potrošile su gotovo milijun dolara na kampanju za redefiniranje braka kako prenosi Irish Times, dok organizacija koja se zalaže za zadržavanje ustavne zaštite braka – „Majke i očevi su važni“, ima 5-6 puta manji budzet – od oko 160 000 dolara.