Rumunjska – kratka povijest događaja koji su doveli do nedavnih prosvjeda

Foto: Thinkstock

Nakon završetka višedesetljetne vladavine rumunjskog diktatora N. Ceaușescua, u osvit demokratskih promjena u Istočnome bloku, 1989. godine. Prolazeći slične društveno-političke metamorfoze kao i Hrvatska, Rumunjska je u idućih nekoliko desetljeća formalno uspjela uhvatiti korak sa zapadnom Europom, pridruživši se Europskoj uniji 2007. godine. Unatoč tome, zajedno s Bugarskom (pa i kasnije pridruženom Hrvatskom), u godinama koje slijede ostat će jednom od njezinih najneuspješnijih i najsiromašnijih članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjska: Neviđen broj prosvjednika protiv sporne vladine uredbe

Korijen recentnih političkih zbivanja, to jest općeg, masovnog prosvjeda protiv predložene odredbe socijal-demokratske vlade predvođene PSD-om, možemo datirati još u 2012. godinu, kada su prosvjedi zbog teških socijalnih prilika izazvali pad Vlade, nakon čega je na vlast došao PSD. Ono o čemu otada pa do danas svjedočimo u političkom životu Rumunjske su, ukratko, kriza za krizom i prosvjed za prosvjedom, što je kulminiralo prošlotjednim demonstracijama protiv prijedloga zakona za mogućnošću pomilovanja državnih dužnosnika zatvorenih zbog korupcije.

Rumunjska povlači uredbu o korupciji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korupcija je, slično kao i u Hrvatskoj, simbol svih rumunjskih tranzicijskih problema. Zakon koji je rumunjska Vlada predložila, pa nakon višednevnih prosvjeda povukla, možemo tumačiti i kao bizaran pokazatelj da su mnoge bivše komunističke zemlje koje se nisu uspjele snaći u novim okolnostima niti se riješiti svojih političkih elita iz bivšega sustava, uslijed općeg sniženja životnog standarda i porasta rizika za sukobima u raznim dijelovima svijeta, pa i Europe, zapale u toliku jalovost i bezidejnost da više gotovo niti ne pokušavaju prikriti težnju za apsurdnim odlukama za koje je potpuno jasno da idu u korist starih elita, a na štetu čitavoga društva.

Rumunjski predsjednik Iohannis: 90-e su bile idealno vrijeme za lustraciju i u Rumunjskoj i u Hrvatskoj, sada je prekasno

Razlozi zašto Rumunjska nakon kraja komunizma i uvođenja višestranačja i slobodnog tržišta nije uspjela postati prosperitetnom slojeviti su i brojni, no u velikoj mjeri proizlaze iz činjenice da – kao i u Hrvatskoj – zbog nedostatka volje i političkih elita, država nije uspjela raskrstiti ne samo s pojedincima iz vremena komunizma, koji su nastavili igrati značajne uloge i u našim suvremenim društvima, već i s obrascima ponašanja koji su u priličnoj mjeri baština komunističkoga režima, a sve ih možemo svesti pod zajednički nazivnik pojma korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rumunjska želi lustraciju bivšeg komunističkog režima

Zatvorene institucije, pri čemu se to ne odnosi samo na one državne, već i na civilno društvo, koje su same sebi svrha, lako postaju, što je još jedna paralela s Hrvatskom, instrumenti za zloporabu službenih ovlasti, interesna umrežavanja i pogodovanja, te nametanje ideološkog, financijskog i svakog drugog monopola nad narodom iz kojega organski ne proizlaze. Usporedimo li države poput Rumunjske i Hrvatske s nekim drugim zemljama koje su nekoć bile komunističke, a danas su u odnosu na njih napredne, kao što je, primjerice, Poljska, postaje jasno da se u procesu osuvremenjivanja društva treba voditi računa i o institucionaliziranom kritičkom preispitivanju prošlosti, to jest: lustraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.