Summit u Švicarskoj: Putinovi uvjeti za mir nedvojbeno odbačeni

Švicarskoj
Foto: FaH

Čelnici Italije i Njemačke odlučno su odbacili uvjete prekida vatre koje je postavio Vladimir Putin kako bi se zaustavio rat u Ukrajini na dvodnevnom summitu u Švicarskoj, organiziranom upravo zbog okončanja rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijanska premijerka Giorgia Meloni nazvala je plan ruskog predsjednika “propagandom” koji je zapravo sugerirao da se Ukrajina “mora povući iz Ukrajine”, dok ga je njemački kancelar Olaf Scholz ocijenio kao “diktatorski mir”.

Možda će vas zanimati

Summit u Švicarskoj: Razgovarat će se o okončanju rata u Ukrajini

Svjetski čelnici priključit će se ovog vikenda ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom na summitu u Švicarskoj.

Odbačeni Putinovi uvjeti za mir: ”Neće biti ‘kompromisa o neovisnosti, suverenitetu ili teritorijalnom integritetu”’

Nacrt deklaracije objavljen na summitu ponovno potvrđuje teritorijalni integritet Ukrajine i nedvosmisleno odbacuje bilo kakvu nuklearnu prijetnju zemlji.

Putin je u petak rekao da bi pristao na prekid vatre ako Ukrajina povuče trupe iz četiri regije koje je Rusija djelomično okupirala te tvrdi da ih je i anektirala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrij Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je za BBC na švicarskom summitu da neće biti “kompromisa o neovisnosti, suverenitetu ili teritorijalnom integritetu”.

Putin je otkrio svoje uvjete za mir uoči dvodnevnog summita o miru u Ukrajini.

Možda će vas zanimati

Putin poručio kako je spreman na primirje 'odmah', Ukrajina odbacuje njegove uvjete

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija prekinuti vatru i pristupiti mirovnim pregovorima ako Ukrajina odustane od svojih ambicija za NATO i povuče svoje snage iz četiriju ukrajinskih regija

Summit u Švicarskoj je najveće okupljanje čelnika do sada u svrhu okončanja rata u Ukrajini

Na summitu u Švicarskoj prisustvuje više od 90 zemalja i svjetskih institucija. To je najveće okupljanje za Ukrajinu od ruske invazije na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na summit Rusija nije pozvana, a nije došla ni Kina – ključni saveznik Rusije, tako da su, s obzirom na to, očekivanja o značajnijem napretku mala.

Komentirajući Putinov prijedlog, Giorgia Meloni je rekla: “Ne čini mi se osobito učinkovitim kao pregovarački prijedlog reći Ukrajini da se mora povući iz Ukrajine.”

Foto: FaH

Britanski premijer Rishi Sunak optužio je ruskog predsjednika da laže o njegovoj spremnosti na pregovore. Dodao je da su zemlje koje pomažu Rusiji isporukama oružja “na krivoj strani povijesti”. Ovaj skup o Ukrajini na osami u Bürgenstocku Sunak je ocijenio kao uspjeh, ukazujući na njegov globalni doseg i broj zemalja koje su zastupljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: FaH
>Papa upozorio na izazove umjetne inteligencije, Meloni spriječila da G7 podrži pobačaj

Zelenskij: ”Zajednički napori mogu zaustaviti ratove”

Zelenskij je rekao da Ukrajina želi “dati priliku diplomaciji” i pokazati da “zajednički napori” mogu zaustaviti ratove. “Vjerujem da ćemo svjedočiti stvaranju povijesti ovdje na summitu. Neka se što prije uspostavi pravedan mir”, rekao je.

Foto: FaH

Njegov pomoćnik Yermak – utjecajna figura u ukrajinskoj politici – zanemario je odsutnost Kine i predložio da bi zajednički plan za mirovne pregovore mogao biti predstavljen Rusiji kada bude spreman. ”Mislimo da se to može dogoditi već na drugom summitu”, rekao je.

>Ni Zelenskij ni Putin nisu prihvatili Macronovu ponudu o olimpijskom primirju

Putin je isključio bilo kakvu vrstu mirovnog procesa pod uvjetima Ukrajine

Putin je već isključio bilo kakvu vrstu mirovnog procesa pod uvjetima Ukrajine. Četiri ukrajinske regije iz kojih on želi da se Ukrajina povuče samo su djelomično okupirane od strane Rusije, koja tvrdi da ih je anektirala 2022. Politički izbori koji su tamo tada održani ocijenjeni su u Ukrajini i na Zapadu kao lažni.

Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da “zamrzavanje sukoba sa stranim trupama koje okupiraju ukrajinsku zemlju nije odgovor”. “Zapravo, to je recept za buduće agresorske ratove”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinove uvjete za prekid vatre Ukrajina je označila kao “uvredljive za zdrav razum”.

>Ukrajina počinje s mobilizacijom kažnjenika

Na summitu bi se trebao usvojiti nacrt deklaracije kojom se potvrđuje teritorijalni integritet Ukrajine

Zemlje sudionice trebale bi u nedjelju službeno usvojiti nacrt deklaracije kojom se potvrđuje teritorijalni integritet Ukrajine.

Čelnici također navode da je siguran tranzit komercijalnog broda u Crnom i Azovskom moru ključan za globalnu sigurnost hrane. Nacrt teksta također poziva na razmjenu ratnih zarobljenika.

>Ukrajina: Raketama Neptun pogođeno skladište goriva u Krasnodaru

Niski udarac Putinu

Neposredno prije švicarskog summita čelnici G7 su se složili oko toga da iskoriste kamate od zamrznute ruske imovine kako bi pomogli Ukrajini da se obrani od invazijskih ruskih snaga.

Zemlje G7 i EU zamrznule su oko 325 milijardi dolara imovine otkad je Rusija napala Ukrajinu u veljači 2022. Kamate koje generira ta imovina iznose oko 3 milijarde dolara godišnje. Prema planu G7, tih 3 milijarde dolara će se koristiti za otplatu godišnjih kamata na zajam od 50 milijardi dolara za Ukrajinu, podignut na međunarodnim tržištima.

Ne očekuje se da će novac stići do kraja godine, ali se smatra dugoročnijim rješenjem za podršku ukrajinskim ratnim naporima i gospodarstvu.

U neposrednoj budućnosti, Ukrajina kaže da hitno treba više oružja – prvenstveno sustave protuzračne obrane za borbu protiv ruskih raketa i napada bespilotnih letjelica. Kao i borbene zrakoplove F-16, za koje se nada da će početi stizati već ovog ljeta.

Plenković: ”Summit u Švicarskoj je uvertira u pravedan mir”

Hina je prenijela kako je hrvatski premijer Andrej Plenković poručio da je dvodnevna Međunarodna mirovna konferencija o Ukrajini u švicarskom Bürgenstocku uvertira u mirovni proces te je naglasio kako je u Ukrajini potreban ”pravedan mir” koji znači povlačenje ruskih postrojbi i vraćanje okupiranih područja Ukrajini

”To je naravno prvi korak. Poanta je da se, nažalost nakon dvije godine i četiri mjeseca ruske agresije na Ukrajinu, okupi ovako velik broj zemalja, da se ovo napravi kao jedna uvertira u mirovni proces’, kazao je Plenković novinarima u Bürgenstocku.

Foto: FaH

Plenković je istaknuo da se summitom šalje poruka ”političke potpore mirovnom procesu” i miru koji ”treba biti pravedan mir”. ‘Pravedan mir znači povlačenje ruskih trupa s ukrajinskog teritorija, vraćanje privremeno okupiranih područja u ustavno-pravni poredak Ukrajine. Tu smo da podržimo ideje za mirovne planove i ponudimo svoja iskustva’, poručio je hrvatski premijer.

Plenković je istaknuo kako je Hrvatska ”jedna od zemalja koje imaju najviše iskustva u ovim situacijama”. Hrvatska Ukrajini pomaže, naglasio je Plenković, ”maksimalno”, pri čemu je izdvojio pomoć u razminiranju i prihvaćanju ranjenika uz političku, diplomatsku, ekonomsku, tehničku i vojnu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.