Školske odore u Europi – koje ih zemlje propisuju, a koje ne?

Foto: Radio Mrežnica

Nakon što je odlučeno da će se u neke zagrebačke škole nakon Uskrsa uvesti obveza nošenja školskih odora, odlučili smo ukratko prikazati kakav je odnos nekih europskih država prema propisivanju odijevanja u školske odore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trideset zagrebačkih škola želi odore: Evo na koja pitanja naši čitatelji traže odgovore!

U Francuskoj odore nisu obavezne od 1968. godine. Pojedine iznimke čine neke privatne škole. U zadnje vrijeme se ponovno vode javne debate koje ostavljaju mogućnost ponovnog uvođenja obveze za nošenjem odora otvorenom.

Školske odore: Pozitivna iskustva iz hrvatskih škola u kojima su uvedene

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj ih, izuzmemo li privatne škole, gotovo uopće nema, no u zadnje su se vrijeme pojavili prijedlozi o njihovu uvođenju, jer bi se time dokinula razlika u odijevanju između lokalnog i imigrantskog stanovništva, koje u pojedinim slučajevima ustraje na odjevnim predmetima kao što su burke.

U Poljskoj školskih odora gotovo uopće nema, kao niti u Italiji.

U Irskoj, s druge strane, skoro sve razine obrazovanja podrazumijevaju nošenje školske uniforme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krešimir Miletić: Školske kute neće ukinuti socijalne razlike, jer neki će i dalje imati najmodernije mobitele, a drugi biti bez njih

Za razliku od vremena Sovjetskog Saveza, u Rusiji odore nisu bile obavezne od 1994. do 2013. godine, kada je nošenje odora ponovno uvedeno. Posve suprotno Rusiji, u Turskoj je 2012. godine odlučeno kako nošenje školskih odora više nije obvezatno.

Istraživanje portala EduCentar: 53 posto građana za uvođenje uniforma u hrvatske škole

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zemljama Velike Britanije, posebice u Engleskoj, odore nisu propisane, ali su uobičajene, a zemlja u kojoj sve u najvećoj mjeri ovisi o politici pojedine škole i dogovoru roditelja je – Španjolska.

Neki razlozi ZA i PROTIV školskih odora

Kao glavni razlozi protiv uvođenja obveze nošenja školskih odora, navodi se kako one smanjuju mogućnost kreativnog učeničkog izražaja kroz odijevanje, kako promoviraju konformizam nad individualnošću, kako nema dokaza da smanjuju stupanj nasilja prema pojedinim učenicima, te kako predstavljaju dodatan trošak za obitelji učenika ili gradski proračun.

(FOTO) Prva državna škola u Hrvatskoj uvela uniforme

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, kao glavni razlozi za uvođenje odora obično se navodi upravo smanjenje nejednakosti među učenicima, ali i kako pomaže učenicima usredotočiti se na gradivo, a ne na svoju odjeću. Školske uniforme, nadalje, jačaju osjećaj zajedništva unutar jedne škole, i mogu pozitivno utjecati na čestoću pohođenja nastave i disciplinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.