Ministar Zdravko Marić: Godišnje samo na kamate potrošimo 12 milijarda kuna, što je jednako kompletnim plaćama učitelja i profesora!

Foto: hrt.hr

Do kada će Hrvatska zbog visokog javnog duga biti pod nadzorom Bruxellesa? Kada Vlada kreće u reforme? Što će one značiti za standard građana? U HTV-ovoj emisiji “Otvoreno” urednika i voditelja Mislava Togonala gostovali su: Zdravko Marić – ministar financija, Branko Baričević – voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Mladen Novosel – predsjednik SSSH, Mladen Vedriš – ekonomski analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Preporuke Europske komisije ne doživljavamo kao packe, to su i bila naša očekivanja”, rekao je Zdravko Marić. “Vlada će krenuti s reformama, ali one neće uključivati smanjivanje mirovina”, naglasio je. Dapače, Vlada će činiti napore da ih poveća. Prioriteti Vlade su demografija, gospodarski rast i povećanje zaposlenih, nabrojao je. Rekao je kako mu je drago da se u javnosti ponovno vratio pojam strukturnih reformi.

Istaknuo je da Hrvatska na kamate za javni dug godišnje potroši 12 milijardi kuna, što je kompletan proračun Ministarstva znanosti i obrazovanja- sve plaće učitelja i profesora. Otkrio je kako će sljedeće zaduženje države na međunarodnom tržištu biti od milijardu do milijardu i pol eura.

Ukupno gledano cijela Europske unija ide na bolje, rast je primjetan u gotovo svim zemljama članicama, rekao je Branko Baričević. “To je dobro i za Hrvatsku jer rast koji se događa kod nas je dijelom povezan i s okruženjem”. Istaknuo je da je pitanje koliko će rast koji bilježimo biti održiv, ukoliko se ne dogode strukturne reforme.  Ipak, nije sve tako crno, zaključio je i istaknuo da su ulaganja bitan faktor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nikako da netko kaže koje su to konkretne reforme koje treba provesti”, kazao je Mladen Novosel. Kritizirao je mjeru stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. “Vi tu nećete dobiti ništa u proračun, nego iz proračuna financirate poslodavce”, rekao je. Kako onda povećati mirovinski fond, zanima Novosela.

Što ako je trenutna situacija u gospodarstvu da njihove usluge nitko ne traži”, nadovezao se Marić.  Novosel mu je na to odgovorio da tjedno iz Hrvatske odlazi tisuću ljudi jer ne mogu preživjeti sa 2 600 kuna.

Mladen Vedriš rekao je kako u izvješću Europske komisije jesu priznati određeni pomaci, ali da tu onda dolazi jedno ‘ali’. Ovo izvješće je za Hrvatsku jedno izvrsno drugo mišljenje, da vidimo sebe u ogledalu. “Mi smo ili depresivni ili euforični. Kad je kriza, onda smo depresivni. Kad ostvarimo stope rasta, onda smo euforični”. Istaknuo je da se tako brzo zaborave pravi problemi. Stvaranje investicijske klime trebali bi biti među prioritetima, smatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati su potpuno u pravu kada ograničavaju ulazak licenci stranih radnika, smatra Vedriš. Tvrdi da se taj rad na kraju pokaže skupljim. Kritizirao je i izvoz domaće radne snage jer je to socijalni kapital. Ne možemo izvoziti svake godine 50 000 naših ljudi. “Takav čovjek košta minimun 25 000 eura po svom obrazovanju, pomnožite sa 100 000, koliko ih je otišlo, i to je 5 milijardi eura. Vani će stvorit novu vrijednost barem 4 puta veću”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.