U Sloveniji ni danas ne prestaju ogorčene reakcije na izjavu predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija o “talijanskoj Istri i Dalmaciji”, a izražavaju se i otvorene sumnje u iskrenost njegove isprike te pozivi na njegovu ostavku.
Tajani je naknadno izrazio žaljenje ako je bio “krivo shvaćen” i rekao je da nije želio “nikoga uvrijediti” svojim govorom na Danu sjećanja u Basovizzi te da se nije radilo o izražavanju teritorijalnih pretenzija nego “poruci mira” da se tragična povijest više nikad ne ponovi.
>Što je talijanski iredentizam, pokret kojemu je cilj pripojenje Istre i Dalmacije Italiji?
U anketi koju je proveo mariborski list Večer 87 posto ispitanika smatra da bi Tajani zbog svoje skandalozne izjave trebao odstupiti, odnosno da bi eurozastupnici trebali zatražiti njegovu ostavku u Europskom parlamentu.
Predsjednik zastupničkog kluba slovenskih Socijaldemokrata (SD) Matjaž Han rekao je u izjavi za Slovenski radio da treba pokrenuti pitanje Tajanijeve odgovornosti u Bruxellesu i Strasbourgu i zatražiti njegovu ostavku.
Peterle: Spominje nacizam i komunizam, ali ne i talijanski fašizam
Tajanijev istup, koji je u nedjelju bio upućen potomicima esula – Talijana koji su nakon Drugog svjetskog rata otišli iz krajeva koji su pripali Sloveniji i Hrvatskoj, osudio je i eurozastupnik Lojze Peterle, bivši slovenski premijer i nekadašnji ministar vanjskih poslova čija demokršćanska Nova Slovenija pripada grupaciji europskih pučkih stranaka u Europskom parlamentu, u kojoj djeluje i Tajanijeva stranka.
Peterle je rekao u utorak slovenskim medijima da Tajanijeva naknada isprika i nije prava isprika, odnosno da se Tajani ispričao “samo na pola”, posumnjavši u iskrenost njegova žaljenja zbog navodnog nerazumijevanja konteksta kome se i zašto obraćao.
“Tajani je u svom nastupu spominjao nacizam i komunizam, ali ne i talijanski fašizam koji su uz Talijane na svojoj koži najbolje osjetili baš Slovenci i Hrvati”, kazao je Peterle.
Slovenski ministar vanjskih poslova Miro Cerar izjavio je da priprema pismo koje će ovih dana uputiti Tajaniju i tražiti pojašnjenje o njegovu nastupu u Basovizzi kod Trsta nakon što je predsjednik Borut Pahor već u ponedjeljak talijanskim predsjenniku Sergiu Mattarelli poslao pismo u kojem je izrazio duboku zabrinutost zbog izjava Tajanija i potpredsjednika talijanske vlade Mattea Salvinija u povodu Dana sjećanja u nedjelju.
Vsakršno potvarjanje zgodovinskih dogodkov na obmejnem prostoru Slovenije in Italije je nesprejemljivo. Predsedniku EP @Antonio_Tajani bom napisal pismo, v katerem ga bom opomnil na nedopustnost njegovih izjav. #Bazovica
➡️ Več: https://t.co/D0mcA07nB0 pic.twitter.com/5JJINWSb0l
Tekst se nastavlja ispod oglasa— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) February 11, 2019
“Svako opravdanje je dobrodošlo, ali iz njega mora biti jasno da je ono izrečeno s obećanjem da se takve izjave više neće ponoviti”, kazao je u izjavi za Slovenski radio Cerar, najavljujući da će ovih dana Taianiju poslati pismo u kojemu će ga na to upozoriti.
>(VIDEO) Evo što je Plenković izjavio o Tajaniju 2016.: ‘Riječ je o mom prijatelju…’
Stranka Ljevica (L), koja iz oporbe podržava koalicijsku vladu Marjana Šarca, priopćila je u utorak u izjavi za javnost da od vlade Slovenije zahtijeva da talijanskoj vladi odmah pošalje prosvjednu notu te “osudi revizionizam i relativizaciju povijesnih događaja”, ne samo zbog Tajanijeva i Salvinijeva govora kod Trsta nego i zbog uskraćivanja manjinskih prava Slovencima u Italiji, te protuslovenskih parola i neofašističkih tendencija u pograničnim dijelovima Italije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaV soboto sem govoril o želji po potvarjanju zgodovine v Sloveniji. Enako se dogaja na italijanski strani meje. Žal s strani vidnih politikov, celo EU funkcionarjev. Zgodovinski revizionizem brez primere. Fašizem je bil dejstvo in imel je za cilj uničenje slovenskega naroda.
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) February 11, 2019