Slovenija: Urednicima koji dopuste uvredljive komentare do 5000 eura kazne

Foto: pexels.com

Novi slovenski zakon o medijima nalaže urednicima da brišu uvredljive komentare kojima se širi govor mržnje, a ako to ne učine u najkraćem mogućem roku predviđene su i sankcije, odnosno globa glavnim urednicima u visini od 500 do 5000 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o nacrtu zakona koji je još u fazi javne rasprave, ali je već izazvao polemike i suprotstavljena mišljenja, jer jedni smatraju da se ovakvim rješenjem širi prostor slobode izražavanja uz političku korektnost, dok drugi misle da je riječ o cenzuri.

Uvođenje sankcija i brisanje nekorektnih komentara čitatelja i slušatelja ministarstvo kulture, koje je predlagač zakona, obrazložilo je potrebom smanjivanja pojave govora mržnje, osobito u medijima na internetskim platformama. U ministarstvu tvrde da tako samo primjenjuju rezoluciju o nacionalnom programu suzbijanja kriminaliteta, koja sprječavanje govora mržnje postavlja kao jedan od svojih glavnih ciljeva.

Ako novi zakon o medijima potvrdi parlament, u kojemu stranke iz koalicije premijera Mire Cerara imaju veliku većinu, novinski će urednici morati objaviti jasna pravila s mjerilima koji su komentari u internetskim forumima uz njihove članke korektni, a koji nisu za objavu, te se strogo pridržavati tih kriterija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.