Građani članica NATO-a protiv oružja za Ukrajinu i obrane saveznika

Fah

Većina građana osam zemalja NATO-a protivi se slanju oružja Ukrajini protiv proruskih separatista, iako smatraju Moskvu najodgovornijom za sukob koji razara ukrajinski istok, prema rezultatima ispitivanja objavljenim u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po rezultatima te velike ankete koju je proveo američki institut Pew Research Center, većina ispitanika u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji smatra također da NATO ne bio smio pribjeći vojnoj sili ako Rusija napadne neku drugu zemlju članicu te organizacije.

“Javna mnijenja glavnih nacija NATO-a optužuju Rusiju za aktualni sukob u Ukrajini. Mnogi također smatraju Rusiju vojnom prijetnjom za susjedne zemlje. No, malobrojni podržavaju slanje oružja u Ukrajinu”, zaključuje institut Pew.

Samo 41 posto ispitanika u osam zemalja NATO-a (SAD, Kanada, Italija, Francuska, Velika Britanija, Njemačka, Španjolska i Poljska) sklono je NATO-ovom slanju oružja snagama u Kijevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suprotno tome, 70 posto građana tih osam zemalja sklonija je slanju gospodarske pomoći Zapada Ukrajini.

Rezultati po zemljama pokazuju da je 50 posto Poljaka za slanje vojne obrambene opreme u Kijev. Istog je mišljenja tek 19 posto Nijemaca i 22 posto Talijana. U Francuskoj je 40 posto građana za naoružavanje Kijeva. Stopa doseže 46 posto u SAD-u.

“U slučaju moguće eskalacije, zemlje članice NATO-a oklijevaju glede svojeg uplitanja, posebice vojnog”, zaključuje Pew.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Brojne savezničke zemlje nesklone su primjeni članka 5 NATO-a, koji zahtijeva da zemlje članice brane saveznika, ako je potrebno i oružanom silom”, u slučaju napada Rusije, piše Pew. U osam zemalja članica NATO-a 48 posto ispitanih su za primjenu tog članka, a 42 posto protiv.

Najviše je pristalica primjene članka 5 u SAD-u (56 posto), najmanje u Njemačkoj (38 posto). U Francuskoj i u Italiji, 53 i 51 posto ispitanika protive joj se.

Uz veći dio te opširne studije mnijenja provedene u osam zemalja NATO-a, još dva poglavlja ispituju javno mnijenje u Ukrajini i Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa je provedena u tih deset zemalja među 11.116 punoljetnih osoba ispitanih telefonski ili osobno između 6. travnja i 15. svibnja, po Pewu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.