Italija poslala prvu skupinu migranata u Albaniju, Meloni: ‘Naš model treba slijediti’

meloni
Foto: FaH

Italija je u ponedjeljak poslala prvu skupinu migranata u centre u Albaniju. Oni će tamo čekati odluku o deportaciju ili svom nastavku puta u Italiju. Talijanska premijerka Giorgia Meloni danas je rekla kako je Italija postala “model koji treba slijediti” kada je riječ o rješavanju ilegalne migracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći u talijanskom Senatu u utorak, Meloni je rekla da s velikim zadovoljstvom pozdravlja interes raznih europskih čelnika za talijansku politiku migracije “kao dokaz pragmatizma i učinkovitosti koji su obilježili naše djelovanje u borbi protiv ilegalne imigracije”.

>U Albaniji otvoreni talijanski detencijski centri za ilegalne migrante

“Ponosna sam što je Italija postala, s ove točke gledišta, model koji treba slijediti”, rekla je, prenosi Politico.

Italija je u ponedjeljak prvi put poslala skupinu od 16 migranata u jedan od dva novootvorena centra za prihvat migranata u Albaniji. Italija i Albanija potpisale su sporazum kojim se to omogućuje početkom godine. Migranti će centrima moći podnijeti zahtjev za azil. Onima kojima se azil odobri moći će se vratiti u Italiju, a onima kojima zahtjev bude odbijen, vraćaju se u zemlje otkuda dolaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njemačka u borbi s migrantima: Kako su druge zemlje promijenile svoju politiku otvorenih vrata?

Iako su mnogi kritizirali Meloni zbog njenog oštrog stava prema migrantima, u posljednje vrijeme na njen račun stižu mnoge pohvale europskih čelnika koji se bore s istim problemom.

I von der Leyen za politiku centara

U pismu čelnicima EU-a u utorak, predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen podržala je ideju uspostave takozvanih centara za povratak migranata izvan teritorija EU-a.

“S početkom rada talijansko-albanskog protokola, moći ćemo izvući pouke iz ovog iskustva u praksi”, napisala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uspješna politika Giorgije Meloni: Ilegalne migracije u Italiji pale za 62 %

Predložila sklapanje više sporazuma sa zemljama iz kojih migranti potječu ili kroz koje prolaze kako bi ih se tamo zaustavilo, slično sporazumima EU-a s Turskom, Tunisom ili Libijom, čije vlade dobivaju novac od EU-a za suzbijanje ilegalnih prelazaka i krijumčarenja. Spomenula je Egipat, Maroko, Alžir, Mauritaniju, Senegal i Mali kao zemlje s kojima bi EU trebala surađivati.

No, skupine za ljudska prava i oporbeni političari politiku Giorgije Meloni nazivaju “dehumanizirajućom” i “ilegalnom”, upozoravajući na rizike preusmjeravanja migranata na izvanteritorijalne lokacije. Talijanska čelnica pak naglašava kako je Rim je “postavio dobar primjer” potpisivanjem protokola Italija-Albanija.

>MUP reagirao na optužbe Guardiana protiv hrvatske policije: ‘Riječ je o manipulaciji’

“To je novi, hrabar put bez presedana, ali onaj koji savršeno odražava europski duh”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Migracije će biti jedno od glavnih pitanja o kojima će europski čelnici raspravljati tijekom summita Europskog vijeća u Bruxellesu u četvrtak i petak. Meloni je također najavila da će ovaj tjedan biti održan neformalni sastanak zainteresiranih zemalja članica EU o inicijativi talijanskih centara za migrante.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.