Švedska će od Europske unije zatražiti da Iransku revolucionarnu gardu (IRGC) proglasi terorističkom organizacijom, najavio je premijer Ulf Kristersson. Zahtjev dolazi nakon nekoliko napada na izraelske i židovske ciljeve u Švedskoj, a koje su počinile mreže organiziranog kriminala za koje se sumnja da rade po nalogu Irana.
Švedska obavještajna agencija Sapo optužila je Iran da su naložili članovima švedskih kriminalnih skupina da počine nasilje protiv izraelskih i drugih interesa u Švedskoj, tvrdnju koju je Iran zanijekao. Prošle su godine izvedena tri napada na izraelsko veleposlanstvo u Stockholmu, a dva su napada bila usmjerena na izraelsku vojnu tehnološku tvrtku u proteklih šest mjeseci.
>Švedska traži pomoć EU: Maloljetnici preko društvenih mreža ulaze u kriminalne bande
“Želimo da se Švedska ozbiljno pozabavi, zajedno s drugim zemljama EU-a, nevjerojatno problematičnom vezom između Korpus iranske Revolucionarne garde i njihove destruktivne uloge u regiji (Bliskog istoka), ali i njihovih eskalirajućih akcija u europskim zemaljama, uključujući Švedsku”, rekao je Kristersson za Expressen, prenosi Barrons.
>Tko su švedska ‘djeca vojnici’ koju vrbuju bande?
“Jedini razuman potez… je da dobijemo zajedničku klasifikaciju terorizma, tako da možemo djelovati šire od sankcija koje već postoje”, rekao je.
Napad u Bochumu pruža pravni temelj
Na snazi su već neke sankcije protiv IRGC-a poput zabrana putovanja, zamrzavanje imovine i sl. Označavanje organizacije terorističkom zahtijeva jednoglasnu odluku država EU-a. Već prošlog proljeća većina u švedskom parlamentu željela je da vlada pokrene to pitanje na razini EU-a. Premijer će sada iznijeti to pitanje na sastanku Europskog vijeća, gdje će situacija na Bliskom istoku biti jedna od točaka rasprave.
>Švedska stala na kraj migracijama: Nakon 50 godina manje je useljenih nego iseljenih
U ožujku je sud u Düsseldorfu presudio da je napad na sinagogu u Bochumu 2022. inicirala iranska država. Europska služba za vanjsko djelovanje (EEAS) utvrdila je da to pruža dovoljnu pravnu osnovu za ispunjavanje zahtjeva za proglašenje organizacije terorističkom, rekao je visoki dužnosnik EU-a za Euronews.
Njemačka, Francuska i Nizozemska su među državama članicama koje su ranije izrazile podršku ovakvom prijedlogu. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i Europski parlament također su podržali ideju. SAD i Kanada već su ih označili terorističkom organizacijom.
Što je IRGC?
Korpus čuvara islamske revolucije ili Iranska revolucionarna garda (IRGC) osnovao je ajatolah Homeini nakon revolucije 1979. kako bi zaštitio iranski novouspostavljeni islamski sustav od unutarnjih i vanjskih prijetnji, posebice stranih pokušaja da se izvrši promjena režima.
>Švedska ministrica vanjskih poslova: ‘Moramo otvoreno govoriti o negativnim stranama masovne imigracije’
Od tada je IRGC djelovao neovisno o regularnoj vojsci zemlje, uvelike proširivši svoje redove, politički utjecaj i ekonomsku moć u bliskoj suradnji s vrhovnim vođom Alijem Khameneijem.
IRGC je podijeljen u pet grana: kopnene snage, zračne snage, mornarica, Basij – dobrovoljna milicija koja potiskuje neslaganje i kontrolira moralne kodekse – i Quds Force, tajna obavještajna služba koja provodi operacije u drugim zemljama, često podupirane lokalnih oružanih skupina.
>Povijest sukoba: Iran i Izrael već desetljećima ratuju u sjeni
Neke od skupina povezanih s IRGC-om uključuju Hezbollah u Libanonu, Hamas na palestinskim teritorijima i pobunjenike Hute u Jemenu.
Sveukupno, vjeruje se da garda ima oko 125.000 vojnika pod svojim zajedničkim zapovjedništvom i da ju je Vijeće za vanjske odnose opisalo kao “jednu od najmoćnijih paravojnih organizacija na Bliskom istoku”, piše Euronews.