Švedska traži pomoć EU: Maloljetnici preko društvenih mreža ulaze u kriminalne bande

Švedska
Foto: iStock by Getty Images

Švedska traži od Europske unije i država članica strožu kontrolu društvenih mreža kako bi se zaustavile regrutacije mladih u kriminalne bande, donosi Politico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Švedskoj ovaj je problem postao „druga pandemija“, kako to opisuje premijer Ulf Kristersson. Posljednjih nekoliko godina ova je skandinavska zemlja pogođena valom maloljetničkog kriminala. Društvene mreže postale su ključan alat za djelovanje bandi, tvrdi Švedska. Upravo zato čitavoj Europskoj uniji skreće pozornost prema tehnološkim kompanijama. Zanimljivo, o politici prema migracijama nije bilo riječi.

> Stručnjaci roditeljima: Djeci čitajte i kupujte knjige, a ograničite im korištenje mobitela

Švedska se već obratila Meti, Googleu, Snapu i TikToku

Zajedno sa susjedima, Švedska je još prošli mjesec stupila u kontakt s Metom, Googleom, Snapom i TikTokom. Sada, Šveđani žele uključiti i EU. U četvrtak je zatraženo od europskih ministara da se u digitalne zakone uvrsti i problem online regrutacije u kriminalne bande.

Podsjećamo, Zakon o digitalnim uslugama (DSA – Digital Services Act), donesen prošle godine, predstavlja pokušaj EU-a da prisili tvrtke da ‘očiste’ svoje internetske platforme. Najveći igrači — uključujući Facebook, Snap, YouTube i TikTok — imaju posebnu oznaku koja ih obvezuje da ispunjavaju strože uvjete prema DSA-u. Jedna od odgovornosti velikih platformi je rješavanje “sustavnih” rizika koji proizlaze iz načina na koji su njihove usluge izgrađene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Danska uvodi kontrolu na granici sa Švedskom: Ne želimo švedske prilike

“Prema našem mišljenju, online regrutiranje predstavlja ‘sustavne rizike … koji proizlaze iz dizajna ili funkcioniranja njihove usluge i srodnih sustava, uključujući algoritamske sustave’,” navela je Švedska.

Tvrtke koje se ne pridržavaju DSA-a suočavaju se s velikim kaznama do 6% svog globalnog godišnjeg prihoda.

Stockholm također traži od odjela za unutarnje poslove Europske komisije da razmotri kako bi se „EU Internet Forum“, grupa osnovana 2015. koja se sastoji od ministara unutarnjih poslova EU-a i predstavnika velikih tehnoloških kompanija, mogao iskoristiti za rješavanje ovog problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Problem ima prekograničnu dimenziju, uključuje niz internetskih platformi… i predstavlja razvijajući modus operandi kriminalaca uključenih u ono što vlada smatra ‘kriminalom kao uslugom’,” navodi se u bilješci koju je Švedska podijelila s vladama EU-a.

Meta i Google odbili su komentirati, dok TikTok nije odgovorio na zahtjev za komentar

Službenik Komisije izjavio je da je izvršno tijelo EU-a svjesno švedskog zahtjeva te da radi na širem problemu, uključujući dio plana za borbu protiv organiziranog kriminala i trgovine drogom.

Cees van Koppen, voditelj javne politike za Benelux i nordijske zemlje u Snapu, izjavio je: „Pozdravljamo razgovore koje smo vodili s nordijskim ministrima“ te ćemo „nastaviti ovaj rad u suradnji s policijom, stručnjacima za sigurnost na internetu, industrijskim partnerima, roditeljima, tinejdžerima, edukatorima i kreatorima politika.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meta i Google odbili su komentirati, dok TikTok nije odgovorio na zahtjev za komentar, donosi Politico. Također, vlasti Švedske i EU-a nisu spomenule problem migranata u zemlji koji je usko vezan uz ovu problematiku.

> Švedska ministrica vanjskih poslova: Moramo otvoreno govoriti o negativnim stranama masovne imigracije

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.