Slovenski parlament u srijedu će odlučivati o oduzimanju zastupničkog mandata Janezu Janši, bivšem premijeru i predsjedniku najjače oporbene stranke.
Na izvanrednoj popodnevnoj sjednici zastupnici će, prema postupku koji je prošlog tjedna odredilo parlamentarno mandatno-imunitetno povjerenstvo, najprije glasovati o prijedlogu da Janša zadrži zastupnički mandat, unatoč odredbi zakona o zastupnicima prema kojemu on prestaje osobama koje su pravomoćno osuđene na više od 6 mjeseci zatvora, što je slučaj i s Janšom. Malo je vjerojatno da će takav zaključak biti prihvaćen jer su se zastupnici triju stranaka vladajuće koalicije premijera Mire Cerara već izjasnili da su za ukidanje Janšina mandata. Slično stajalište imaju i četiri zastupnika stranke bivše premijerke Alenke Bratušek.
U slučaju da prijedlog o zadržavanju mandata osvojenog na izborima 13. srpnja bude odbijen, što je vjerojatno, parlament će konstatirati da mu mandat prestaje s istim danom. Od izborne komisije zatražit će da ga izvijesti tko će iz Janšine Slovenske demokratske stranke (SDS) kao sljedeći najuspješniji na izborima sa stranačke liste zauzeti njegovo zastupničko mjesto.
Janša je u slučaju Patrija osuđen na dvije godine zatvora zbog pogodovanja finskoj tvrtki Patria koja je slovensku vojsku opremala oklopnim vozilima u vrijeme kad je on bio premijer jer je, prema pravomoćnoj presudi, prihvatio njeno obećanje da će mu isplatiti mito.
Janša je od samog početka procesa tvrdio da je žrtva političkog procesa, a njegova ga stranka naziva “jedinim političkim zatvorenikom u Europi”.
Nakon što je Janšinu žalbu nedavno odbio vrhovni sud, njemu preostaje žalba na ustavnom sudu, a bude li odbijena onda ostaje i mogućnost tužbe protiv Slovenije na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu jer on smatra da su mu u procesu ljudska prava bila kršena.
Janšina Slovenska demokratska stranka (SDS) prošlog je tjedna najavila da će se, u slučaju da njenom predsjedniku parlament oduzme mandat, žaliti na tu odluku ustavnom sudu. Stranka i Janšini pristaše, ali i neki pravnici, tvrde da bi oduzimanje njegova mandata načelno značilo kršenje ustavom zajamčenog prava građana da biraju i budu birani.
Prema takvim stajalištima, Janšin mandat ne bi smio biti sporan jer se je on na izborima 13. srpnja kandidirao kao već osuđena osoba i bio u zatvoru na izdržavanju kazne te su birači “znali za koga glasuju”, a ipak su mu ukazali svoje povjerenje.
Janšini pristaše zadnjih su mjeseci u više navrata održali prosvjede pred zgradom okružnog suda u Ljubljani tražeći Janšino puštanje iz zatvora te su sudske vlasti optuživali zbog navodne pristranosti, a prosvjedi pred parlamentom mogu se očekivati i u srijedu za vrijeme održavanja izvanredne sjednice.
Izvor: narod/h
Photo: fah