Steinmeier: Turska treba čim prije okončati izvanredno stanje

Foto: EPA/KAY NIETFELD

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier oštro je u četvrtak kritizirao zabranu turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana po kojoj svo akademsko osoblje u Turskoj ne smije napuštati zemlju, a onim znanstvenicima koji su inozemstvu je naloženo da se vrate u Tursku te je pozvao Tursku da uvedeno izvanredno stanje okonča čim prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukidanje dozvola za održavanje nastave sveučilišnim profesorima i zabrana znanstvenicima da napuštaju zemlju u svrhu istraživanja u inozemstvu, sve su to mjere za koje si ne mogu ni zamisliti da su u skladu s vladavinom prava i što je još važnije s turskim zakonima”, rekao je Steinmeier uoči sastanka oko 30 ministara vanjskih poslova i ministara obrane u Washingtonu, koji bi trebali razgovarati o zajedničkoj borbi protiv terorističke Islamske države.

On je izrazio nadu da Turska neće produljiti izvanredno stanje nakon sada najavljenih tri mjeseca.

“Mi i dalje očekujemo da će se Turska držati vladavine prava i da neće produljiti izvanredno stanje. Sve drugo bi povećalo napetosti unutar Turske i štetilo samoj zemlji”, zaključio je njemački ministar vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je još u srijedu upozorio turske vlasti da zadrže vladavinu prava i osjećaj proporcionalnosti u svom odgovoru na pokušaj udara i da ne optužuju “tamne sile” izvan zemlje za novonastalu situaciju.

Steinmeier je ranije u četvrtak novinarima kazao da ne može reći je li bilo potrebno uvođenje izvanrednog stanja jer Njemačka nema neovisne informacije o tome koliko su brojne pristaše udara. Njemačka je vidjela snimke brutalnosti pristaša udara tijekom vikenda ali i dalje poziva Tursku da ostane suzdržana u svom odgovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.