Sud EU: Mađarska je prekršila prava o azilu ilegalnih imigranata

epa08350989 (FILE) - A view of the emblem of the Court of Justice of the European Union (ECJ) at the main entrance of its headquarters in Luxembourg, 19 December 2019 (reissued 08 April 2020). The ECJ on 08 April 2020 ordered Poland to suspend its controversial Disciplinary Chamber of the Supreme Court 'with regard to disciplinary cases concerning judges'. The EU's top court argued the new disciplinary regime, which was adopted in Poland in 2017 to handle disciplinary cases against judges, does not guarantee independence and impartiality under EU law. EPA/JULIEN WARNAND *** Local Caption *** 55719522

Sud Europske unije u Luksemburgu presudio je kako je mađarska prekršila europska pravila o azilu jer je držala migrante u tranzitnoj zoni, a da nije omogućila efektivno podnošenje prijave za azil, objavio je Euractiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Migranti su se suočili s “gotovo nemogućnošću podnošenja aplikacije”, presudio je Sud EU-a.

“Sud drži da Mađarska nije ispunila obvezu osiguranja efektivnog pristupa proceduri za pružanje međunarodne zaštite”, stoji u priopćenju Suda.

Vlada premijera Viktora Orbana 2015. je postavila ogradu na granici sa Srbijom (kasnije i na hrvatsko-mađarskoj granici), nakon što se suočila s ogromnim priljevom ilegalnih imigranata i izbjeglica koji su nastojali stići u bogate zemlje EU-a (prije svega Njemačku).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz granicu bili uspostavljene “tranzitne zone” koje je Sud EU-a ranije ove godine proglasio ilegalnima i zatražio zatvaranje.

Sud se također priklonio Europskoj komisiji i utvrdio da su ograničenja nametnuta inozemnom financiranju civilnih organizacija u Mađarskoj bila “diskriminatorna i neopravdana”, dok je mađarski zakon o obrazovanju koji je sveučilište financirao američki milijarder George Soros odselio iz Budimpešte suprotan načelu akademske slobode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.