Tjelohranitelj Osame bin Ladena mora biti vraćen u Njemačku jer mu u Tunisu prijeti mučenje

Foto: snimka zaslona

Bivši tjelohranitelj Osame bin Ladena koji je godinama živio u Njemačkoj i koji je nakon dugotrajnog postupka protjeran u rodni Tunis u petak ujutro, mora biti vraćen u Njemačku jer je njegovo protjerivanje bilo protupravno, priopćio je Upravni sud u Gelsenkirchenu u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Protjerivanje se protivI temeljima državno-pravnih principa“, priopćio je sud u Gelsenkirchenu. Sud je ovakvu odluku donio zbog toga što tuniske vlasti diplomatskim putem nisu izdale jamstva da Samiju A. u Tunisu ne prijeti mučenje.

Sud je uredu za strance u Bochumu naložio da  Samija A. “odmah i po vlastitom trošku vrati u Njemačku“.

Priveden u Tunisu zbog terorizma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudska odluka je u ured za strance u Bochumu, gdje je 42-godišnji bivši tjelohranitelj vođe terorističke organizacije Al Kaida Osame bin Ladena godinama živio s obitelji, stigla u trenutku kada je zrakoplov već poletio za Tunis.

Sami A. je odmah nakon dolaska u Tunis priveden zbog optužbi za sudjelovanje u radu terorističke skupine.

Sami A. koji godinama slovi kao potencijalno opasna osoba i svakodnevno se morao javljati u policiju, već je prije nekoliko godina trebao biti protjeran ali je sud uvijek iznova prihvaćao njegovu žalbu po kojoj je protjerivanje protuzakonito jer protjeranom u zemlji porijekla, u ovom slučaju Tunisu, prijeti mučenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamiste je nemoguće protjerati iz Njemačke!

Slučaj Samija A. , koji je u Njemačku došao na studij ali se kasnije priključio skupini Al Quaida u Afganistanu, je ponovno došao u središte javne rasprave nakon što se pokazalo da mnogi potencijalno opasni islamisti ne mogu biti protjerani zbog toga što im u zemlji porijekla prijeti mučenje.

Odvjetnici Samija A. izrazili su ogorčenje zbog postupka vlasti u saveznoj pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kada se državni uredi ogluše na sudske odluke onda je državnopravni poredak u pitanju“, rekla je jedna od odvjetnica Seda Basay-Yildiz za novinsku agenciju Dpa.

Ona je dodala da su takvi postupci dosad bili praksa samo u državama u kojima pravna država nije stabilna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.