Tko je slovački premijer Robert Fico na kojeg je izvršen atentat?

fico
Foto: FaH

Tko je Robert Fico, premijer na kojega je u srijedu izvršen atentat, a koji je svojom suverenističkom politikom uzburkao duhove na slovačkoj političkoj sceni? Fico je uz Orbana jedan od rijetkih europskih lidera koji se suprotstavio globalističkim normama Europske unije, ali koji se suprotstavio i sankcijama protiv Rusije te nakon preuzimanja vlasti prestao slati oružje Ukrajini. Zbog toga su ga mnogi optuživali da je proruski nastrojen, no slovački novinar Robert Matejovic opisao ga je kao socijaldemokrata koji želi suverenu vanjsku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atentat na Fica izvršen je u srijedu nakon sjednice vlade u Handlovi. Kada je Fico otišao među okupljene građane, u njega je, s nekoliko hitaca u prsa i trbuh, pucao 71-godišnji politički protivnik. Identificiran je kao Juraj Cintula, slovački književnik koji je kao razlog napada naveo neslaganje s vladinom politikom. Slovački premijer je odmah zatim operiran, a prema posljednjim informacijama Fico je stabilno i očekuje se da će preživjeti.

>Slovački premijer van životne opasnosti nakon atentata

Tko je Fico?

Robert Fico je rođen u radničkoj obitelji 15. rujna 1964. Fico – po struci pravnik – započeo je svoju političku karijeru u Komunističkoj partiji malo prije Baršunaste revolucije 1989. koja je dovela do raspada bivše Čehoslovačke.

Bio je predstavnik Slovačke pred Europskim sudom za ljudska prava od 1994. do 2000., a svoju stranku lijevog centra Smer-SD osnovao je 1999. nakon što ga je Demokratska ljevica, politička nasljednica komunista, odbila za mjesto ministra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smer je odnio uvjerljivu pobjedu 2006., a Fico je postao premijer, i to dvije godine nakon što je Slovačka ušla u EU. Godine 2009. uveo je svoju zemlju u eurozonu, ali sljedeće godine nije uspio formirati koaliciju unatoč pobjedi na izborima.

Postigao je još jedan veliki uspjeh 2012. nakon pada koalicije desnog centra zbog optužbi za korupciju, te je ponovno pobijedio 2016. Dvije godine kasnije morao je dati ostavku zbog masovnih prosvjeda zbog ubojstva istraživačkog novinara i njegove zaručnice. U listopadu se vratio na treći premijerski mandat.  Fico i njegova ljevičarska stranka SMER-SSD pobijedili su na parlamentarnim izborima u Slovačkoj.  Bez obzira što je riječ o lijevoj stranci, svjetonazorski su prilično konzervativni, a po pitanju rata u Ukrajini zauzimaju stav sličan Mađarima.

Fico je bio upleten i u optužbe za korupciju koje je uvijek poricao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Slovački premijer ustrijeljen, u životnoj opasnosti: Napadač 71-godišnjak

Kakva je njegova politika?

Fico se u ratu Rusije i Ukrajine nije svrstao na stranu protiv Putina. Između ostaloga rekao je da ne bi dopustio uhićenje ruskog predsjednika prema međunarodnoj tjeralici ako dođe u Slovačku. To je rekao i za Viktora Orbana, koji, kako kaže, ”brani interese svoje zemlje i svog naroda”. Osudio je rusku invaziju na Ukrajinu u veljači 2022., no kritičan je prema europskim sankcijama Rusiji tvrdeći da štete ruskom stanovništvu i Europljanima, a ne režimu Vladimira Putina.

No slovački novinar Robert Matejovic za HRT je rekao kako nije zadovoljan pisanjem medija u Hrvatskoj što se tiče vlade u Slovačkoj.

Piše se da je Fico proruski, populistički i kontroverzni političar. On je vrlo popularan u Slovačkoj, socijaldemokrat je i on želi suverenu vanjsku politiku“, poručuje Matejovic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vođa Smera također je taktičar: u karijeri dugoj tri desetljeća, uspješno se kretao između mainstream, pro-EU pozicija i žestoke nacionalističke, anti-zapadne retorike populističkog prizvuka. Pokazao je više nego voljnim promijeniti političku taktiku ovisno o javnog mnijenja ili političke stvarnosti.

Rekavši da su mu u srcu samo interesi Slovačke, Fico je otvoreno govorio o brojnim pitanjima. Nemali broj puta je prozivao EU i međunarodne nevladine organizacije. Prozivao je svoje suparnike, lažno navodeći zavjeru za državni udar i tvrdeći da će glasovanje biti namješteno.

>Brojne reakcije iz Europe na napad na slovačkog premijera

Protivi se migrantima, muslimanima, homoseksualcima i covid mjerama

Također se žestoko protivi migracijama – ključnom čimbeniku njegove izborne pobjede 2016. Ne prihvaća ni ”muslimansku zajednicu u Slovačkoj”. Nedavno je kritizirao istospolne brakove i opisao usvajanje djece od strane istospolnih parova kao “perverziju”.

Tijekom pandemije Covida postao je najistaknutiji glas u zemlji protiv maski, karantena i cijepljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Slovačka: Na izborima pobijedio anti-liberalni Fico koji se protivi slanju oružja u Ukrajinu

Što se dogodilo u njegovom trećem premijerskom mandatu?

Kritičari su zabrinuti da Fico napušta slovački prozapadni smjer i slijedi smjer Mađarske pod Orbánom. Tisuće ljudi okupilo se u glavnom gradu i diljem Slovačke prosvjedujući protiv Ficove politike.

U veljači su zastupnici odobrili zakonske izmjene kojima se ukida ured posebnog tužitelja koji se bavi korupcijom na visokoj razini, smanjuje kazne za financijske zločine i skraćuje rok zastare za silovanje.

Vlada je u travnju potvrdila prijedlog o ukidanju javne radiotelevizije i njenoj zamjeni. Plan je izazvao žestoke kritike oporbenih stranaka, koje kažu da će njime vlada dobiti punu kontrolu nad javnim radijem i televizijom.

Također u travnju, Peter Pellegrini, ukrajinski skeptik i bliski Ficov saveznik, pobijedio je u drugom krugu predsjedničkih izbora protiv liberalnog, prozapadnog oporbenog kandidata Ivana Korčoka.

Pellegrini bi trebao naslijediti Zuzanu Čaputovu, prvu ženu na čelu države. Čaputova, čvrsta zagovornica susjedne Ukrajine u njezinoj borbi protiv ruske invazije, najavila je prošlog lipnja da se neće kandidirati za reizbor nakon što je dobila prijetnje smrću, piše The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.