Tusk i Juncker još uvijek smatraju da je sutra moguće potpisivanje CETA-e

Foto: Fah

Predsjednici Europskog vijeća i Komisije Donald Tusk i Jean Claude Juncker izjavili su u srijedu u Strasbourgu da je još uvijek moguće potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade, predviđeno za četvrtak, a koje blokira frankofoni dio Belgije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak je u Bruxellesu predviđen summit EU-Kanada, na kojem je planirano potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini EU-Kanada (CETA), ali je to dovedeno u pitanje jer Belgija još nije dala suglasnost za potpis. Belgijska savezna vlada mora dobiti suglasnost svih federalnih entiteta u zemlji da bi potpisala međunarodne sporazume, a tome se još uvijek protive predstavnici regije Valonije, regije glavnog grada Bruxellesa i frankofona zajednica u Belgiji.

„Još uvijek se nadam da će Belgija pokazati svoje umijeće u sklapanju kompromisa i da ćemo uskoro moći postići dogovor“, rekao je Tusk, obraćajući se zastupnicima Europskog parlamenta u Strasbourgu.

Tusk je upozorio da bi neuspjeh u tome mogao imati teške posljedice na položaj Europe u svijetu, ističući da je Kanada „najeuropskija država izvan Europe i naša dobra prijeteljica i saveznica“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izrazio je uvjerenje da je u srijedu moguće postići dogovor i tako otvoriti put za sutrašnje potpisivanje sporazuma. Belgijski premijer Charles Michel od utorka vodi intenzivne pregovore s frankofonim entitetima kako bi se postigao sporazum.

„Nadam se da će se tijekom današnjeg dana postići dogovor između belgijske i valonske vlade i ostalih dijelova zemlje“, rekao je Juncker pred zastupnicima Europskog parlamenta.

„Hoće li nam to omogućiti da sutra potpišemo sporazum s Kanadom još nije jasno, ali manje je važno kada će se to dogoditi od toga da se to dogodi“, rekao je Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valonija se protivi CETA-i uz obrazloženje da želi bolju zaštitu za svoje poljoprivredne proizvode te ima primjedbe na pitanja arbitraže za rješavanje investicijskih sporova, koji se umjesto redovnim sudovima u zemlji prepuštaju međunarodnoj arbitraži, čime velike multinacionalne kompanije mogu zaobići pravosudni sustav i političke odluke zemlje u koju ulažu.

Valonija se zbog svog protivljenja nalazi pod velikom pritiskom. Mediji pišu da je tvrtka FN Herstal, jedan od vodećih proizvođača vatrenog oružja u 100-postotnom vlasništvu valonske vlade, tijekom prošle godine prodala Saudijskoj Arabiji oružja u vrijednosti 576 milijuna eura te da je bila jedan od glavnih opskrbljivača oružjem bivšeg libijskog vođe Moamera Gadafija.

Također je otkriveno da je 2014. godine valonski parlament odobrio sporazum o trgovini oružjem s Kanadom u vrijednosti 3,2 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošli je tjedan premijer sjeverne belgijske regije Flandrije Geert Bourgeois oštro kritizirao valonsku poziciju u pogledu CETA-e. „Očito oni više vole izvoziti oružje u Saudijsku Arabiju, nego jabuke i kruške u Kanadu“, rekao je Bourgeois u flamanskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.