U Engleskoj policajci ‘patroliraju’ društvenim mrežama i traže dijelitelje ‘uvredljivog’ sadržaja

engleskoj
Izvor: iStock by Getty Images

Policija je zbog nereda u Engleskoj već uhitila stotine prosvjednika. Među njima nalaze se i oni koji su se drznuli komentirati na društvenim mrežama. U zatvoru se može završiti i zbog dijeljenja fotografija i videozapisa prosvjeda i nereda, ali i sadržaja koji se ne svide vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priču prenosi švedski novinar i politički komentator Peter Imanuelsen.

Ravnatelj Javnog tužiteljstva Engleske i Walesa: Policajci ‘patroliraju’ društvenim mrežama

Nakon ubojstva tri djevojčice u mjestu Southport u Engleskoj, izbili su neredi koji su se proširili na dobar dio zemlje. Britanci su izašli na ulice prosvjedovati protiv politike otvorenih granica i davanja azila ilegalnim migrantima. Mediji i premijer Keir Starmer inzistiraju na lažnom narativu kako se radi o islamofobiji i razbojništvu „krajnje desnice“ koju pogoni mržnja.

> Neredi u Engleskoj: Dvostruka mjerila premijera Starmera i ljevice

Starmer je svim „neprijateljima Ujedinjenog Kraljevstva“, odnosno „krajnjim desničarima“, kako ih naziva, obećao stroge kazne. S druge strane, migrantskoj i muslimanskoj populaciji koja u masama s mačetama i palicama patrolira britanskim gradovima ništa nije rekao niti obećao. Građani su to prepoznali i svoj bijes i dalje iskaljuju na ulicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za Sky News, Stephen Parkinson, ravnatelj Javnog tužiteljstva Engleske i Walesa, rekao je kako postoji čitav niz policajaca koji „patroliraju“ društvenim mrežama tražeći „uvredljive sadržaje“ i „govor mržnje“. Potom istražuju autore i one koji to dijele te ih uhićuju u njihovim domovima.

Vlada u Engleskoj zloupotrebljava zakon kako bi gušila slobodu govora 

Policija postupa prema Zakonu o komunikacijama (Communications Act) iz 2003. godine. Javnost smatra da vlast taj zakon zloupotrebljava i proizvoljno tumači. Cilj zakona bio je stvoriti temelj za procesuiranje onih koji koriste internet za uhođenje i prijetnje individualnim osobama.

> Elon Musk i X snose krivicu za nerede u Engleskoj?! Mediji i političke elite se slažu

Danas, temeljem tog zakona, i povodom nereda koji otkrivaju svu promašenost vladinih imigracijskih politika, Starmer prijeti građanima zatvorom za – širenje informacija! Ravnatelj Tužiteljstva Parkinson napomenuo je kako dijeljenje sadržaja na društvenim mrežama može uzrokovati rasnu mržnju. Dakle, prostora za tumačenje je napretek. U ovu kategoriju mogu ući i šale, takozvani „memeovi“. Američki milijarder Elon Musk pozorno prati nerede u Engleskoj, ali prije svega ponašanje vlasti koja guši slobodu govora i nepravedno uhićuje ljude upravo zbog toga – dijeljenja sadržaja na društvenim mrežama koji nisu po volji vladi. I njega je britanska vlada označila kao problem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Je li sloboda govora u EU mrtva? Evo što kažu primjeri iz Njemačke i Hrvatske

U Engleskoj od progona nisu sigurni ni ‘influenceri’, potencijalni teroristi!

Kao i premijer Starmer, ravnatelj Parkinson obećao je teške i ozbiljne posljedice za one koji podijele „krivi“ sadržaj na društvenim mrežama. U intervjuu za BBC, Parkinson je kao problematične označio i „influencere“, one s brojnim pratiteljima na društvenim mrežama. Izjednačio ih je s nasilnim prosvjednicima. BBC je članak naslovio: „Glavni tužitelj: Influenceri koji potiču nerede nemaju se gdje sakriti“. Osim za kazneno djelo, mogli bi biti optuženi i za terorizam!

Najtraženiji „influencer“ na vladinoj listi je Tommy Robinson. Osnivač je organizacije „English Defence League“. Trenutačno je na Cipru, ali vlasti ga spremno čekaju u Engleskoj. Na kraju, Parkinson je dodao i kako će se tražiti izručenja od stranih država, ukoliko se „krivci“ ne suoče s pravdom.

> Engleska: Napadač koji je ubio 2 djece, a 9 ozlijedio je migrant iz Ruande

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.