U Mađarskoj obilježena 25. obljetnica pada Željezne zavjese

Austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz, slovački ministar vanjskih poslova Miroslav Lajcak i mađarski ministar trgovine Peter Szijjarto u petak su obilježili 25. obljetnicu pada Željezne zavjese u mađarskom mjestu Sopronu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Szijjarto je kazao kako je ustrajnost onih koji su se borili za slobodu u srcu Europe dovela do pada komunističke diktature te utrla put ponovnom ujedinjenju kontinenta. “Da se stanovnici srednje Europe nisu gorljivo borili protiv komunizma, danas ne bismo imali ujedinjenu Europu”, kazao je.

Kurz je rekao da mlađe generacije mogu samo zamišljati kakav je život bio prije pada Željezne zastave i rušenja Berlinskoga zida te da je važno sjetiti se ovog povijesnog događaja koji je u Europu donio slobodu i šanse za bližu suradnju među zemljama starog kontinenta.

Lajcak je kazao kako događaji otprije 25 godina na mađarsko-austrijskoj granici nose poruku slobode i demokracije, a sloboda znači šansu za putovanja i učenje te uspostavljanje obostrano korisnih ekonomskih veza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri političara su na završetku obilježavanja sjećanja na pad Željezne zastave potpisali zajedničku izjavu u kojoj se zalažu za ujedinjenu Europu, u skladu s europskim vrijednostima i slobodama.

27. lipnja 1989. tadašnji je mađarski ministar vanjskih poslova Gyula Horn zajedno sa svojim austrijskim kolegom Aloisom Mockom otvorio prolaz preko dotad zatvorene granice, simbolično prerezavši mrežu metalne ograde, a tijekom ljeta nekoliko tisuća stanovnika istočne Njemačke preko Mađarske je pobjeglo u zapadnu Njemačku. Željezna zavjesa odvajala je komunističku od zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.