Slovenija ukida ulazak migranata preko Rigonca; stiže nam europska straža – Frontex

Rigonce, Slovenija, 22.10.2015 - Oko 1000 migranata koji su sinoæ prešli hrvatsko-slovensku granicu u blizini graniènog prijelaza Harmica, krenuli su u pratnji policije iz pograniènog mjesta Rigonce prema Dobovi gdje su smješteni u prihvatni centar. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Slovenija će idućih dana nastojati ukinuti ulaznu točku Rigonce kroz koju je prethodnih dana iz Hrvatske ulazilo najviše migranata kako bi od migrantskog vala rasteretila područje Brežica gdje su se migranti registrirali prije odlaska prema Austriji, najavio je u ponedjeljak glavni koordinator za migracije u slovenskoj vladi Boštjan Šefic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefic je najavio i oštrije mjere kontrole migrantskog vala, ako se zemlje u okruženju ne budu držale preporuka iz Bruxellesa.
“Ulazna točka Rigonce nije adekvatna”, kazao je Šefic za Slovensku televiziju ne otkrivši pojedinosti, a najavio je da će se u postupke oko migranata ubuduće uključiti slovenska financijska policija i privatne zaštitarske tvrtke.
Po njegovim se riječima na granici s Hrvatskom uskoro može očekivati i nešto drukčiji operativni postupak, a ako iz Hrvatske sve bude korektno najavljivano “sustav bi morao dobro funkcionirati” jer bi se i registriranje migranata u Sloveniji odvijalo brže nego do sada.
Uspostavit će se i kontaktne točke s državama koje su u nedjelju u Bruxellesu sudjelovale na mini summitu o migrantskoj krizi na balkanskoj ruti, a slovensko ministarstvo unutarnjih poslova svaki će tjedan izvješćivati o stanju i ispunjavanju obveza, te informacije prosljeđivati u Bruxelles, najavio je Šefic, državni tajnik u MUP-u.
Ukoliko se obveze iz Bruxellesa ne budu ispunjavale, što će se vidjeti u roku od nekoliko dana, na granici s Hrvatskom bit će potrebne oštrije mjere kontrole, kazao je Šefic, ne želeći govoriti o pojedinostima.
18,00 sati

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić potvrdio je u ponedjeljak u Opatovcu da dogovorom predsjednika država i vlada zemalja s izbjegličke rute, koji su se jučer sastali u Bruxellesu, nije predviđeno osnivanje hot spotova u Hrvatskoj, nego odmorišta u kojima bi se migranti zadržavali iznimno kratko te iz njih bili prevezeni prema Sloveniji.

“Hrvatska od početka traži da se problem s izbjeglicama i migrantima rješava na njegovu izvoru – u Grčkoj. Grčka mora napokon postati zemljom u kojoj ne samo da rade hot spotovi, nego se radi i kompletna registracija”, rekao je Ostojić, dodajući da bi one koji ne zaslužuju međunarodnu pomoć i zaštitu vratili u zemlju iz koje su došli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, smisao dogovora iz Bruxellesa jest izbjegavanje jednostranog djelovanja pojedinih država, a uvjet da dogovor zaživi je da prorade hot spotovi u Grčkoj. Ostojić je rekao kako je Hrvatskoj najvažnije da “tranzit ide” te je ocijenio da “problem dogovaranja Hrvatska nikad nije imala”.

“Imamo problem da netko pokušava napraviti sabirni centar u Hrvatskoj”, rekao je i ocijenio kako Hrvatskoj odgovara dogovor iz Bruxellesa među ostalim i zato što se u njemu ne govori o hot spotovima u zemljama na zapadnobalkanskoj ruti, nego o odmorištima. Riječ je o mjestima na kojima bi se izbjeglice zadržavale vrlo kratko prije prijevoza dalje, objasnio je. Ocijenio je kako se otvaranjem odmorišta usporava priljev izbjeglica i migranata i daje Grčkoj predah da riješi hot spotove, a Njemačkoj da se stabilizira u vezi s prihvatom i vraćanjem onih koji su s područja koja ne uživaju međunarodnu zaštitu.

“To je privremena mjera koja bi mogla uroditi plodom”, poručio je, dodajući kako će se u državama na zapadnobalkanskoj ruti osnovati kontakt-točke na kojima će se razmjenjivati informacije o kretanjima izbjeglica i migranata. Te bi točke trebale “proraditi” u četvrtak zajedničkom videokonferencijom u 15 sati, rekao je i dodao da se dogovor odnosi i na dolazak promatračke misije Frontexa u Šid radi nadgledanja prijema i transporta izbjeglica iz toga grada prema Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara je li u Bruxellesu bilo govora o brojkama, to jest o tome koliko bi koja država trebala primiti izbjeglica i migranata, odgovorio je kako Hrvatska zna svoje kapacitete, a oni su dostatni za zbrinjavanje pet tisuća osoba.

“Hrvatska je uvijek govorila da je to brojka s kojom možemo izaći na kraj, ali to podrazumijeva i financiranje od EU”, dodao je.

Prije konferencijie za novinare, ministar Ostojić održao je polusatni brifing za novinare na kojem je objasnio kako se, kad je riječ o državama na zapadnobalkanskoj ruti, misli na Grčku, Makedoniju, Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju i Austriju. Više bi nam odgovaralo da se radi isključivo o zemljama zapadnog Balkana jer u tom slučaju mi ne bismo bili među tim zemljama, jer im ne pripadamo, rekao je. Slovencima je ponudio pomoć u šatorima i u ljudstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moja tvrdnja je da mi nismo nigdje dolazili bez najave pa ni pred slovensku granicu. Mi dolazimo na Macelj na dogovoreno mjesto za prihvat i onda on traje devet sati, što je nama neprihvatljivo”, rekao je novinarima na brifingu Ostojić. Istaknuo je kako nijedna brojka o izbjeglicama i migrantima koji prolaze kroz Hrvatsku nije bila lažna i svaku je moguće provjeriti.

Rekao je i kako će se, čim proradi zimski tranzitni centar u Slavonskome Brodu, izbjeglice i migranti u njega prevoziti vlakom iz Šida, i to hrvatskim sa sedam vagona, a centar u Opatovcu bi se zatvorio.

18, 17 sati

U Hrvatsku su u ponedjeljak do 15 sati ušla 5873 migranta, a od početka migracijske krize 259. 049, objavio je MUP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutačno je u privremenome prihvatnom centru u Opatovcu 2780 osoba, a i dalje se očekuje veliki pritisak izbjegličkog vala iz Srbije, navodi MUP.

Dogovor ministara unutarnjih poslova Hrvatske i Srbije Ranka Ostojića i Nebojše Stefanovića provodi se na području Berkasova, s kojega izbjeglice i migranti ulaze u Hrvatsku preko negdašnjega malograničnog prijelaza Bapske.

U odnosu prema razdoblju prije dogovora, u Berkasovu se sada provodi kontrolirani ulazak izbjeglica i migranata u Hrvatsku tako da se na granicu s Hrvatskom propuštaju u skupinama po pedeset osoba. Na samoj granici u ponedjeljak poslijepodne stanje je mirno iako izbjeglice i migranti neprestano pristižu.

Već na samom prilasku granici srbijanski policajci raspoređuju ih u skupine po pedeset osoba te jednu po jednu skupinu, nakon dojave s hrvatske strane, puštaju do granične crte preko koje ulaze u Hrvatsku. Kad se smjeste u autobuse, izbjeglice i migranti prevoze se do prihvatnog centra u Opatovcu.

Duž cijelog puta od dva i pol kilometara, od raskrižja Berkasovo-Šid, na kojem se autobusi iskrcavaju, vidljive su goleme količine otpada koje uklanjaju djelatnici šidskoga komunalnog poduzeća, volonteri tei zatvorenici iz Srijemske Mitrovice kojima je, kako se neslužbeno moglo čuti, zbog angažmana na uklanjanju otpada na Berkasovu, obećano da će im se smanjiti zatvorska kazna za godinu dana.

Duž prilazne ceste srbijanska policija postavila je metalne ograde kojima se izbjeglice i migranti usmjeravaju prema granici s Hrvatskom, no njih uskoro ne bi trebalo biti jer će u skladu s dogovorom Ostojića i Stefanovića izbjeglice i migranti u Hrvatsku ulaziti isključivo vlakom koji bi ih od Šida vozio do prihvatnoga centra u Slavonskome Brodu.
16,30 sati

U Sloveniju su do danas ušla 73.553 migranta i izbjeglice, dok ih je iz zemlje do danas u 6 ujutro iz zemlje otišlo 47.920, objavila je na svom twitter računu slovenska vlada, uputivši korisnike na službene internetne stranice slovenske policije.

Na pitanje koje su policiji postavile neke domaće medijske kuće o tome gdje su ostali migranti, budući da Austrija i dalje nastavlja s primanjem izbjeglica, u policiji odgovaraju da nije riječ o najpreciznijim podacima te da iz objavljenog ne proizlazi da je u Sloveniji trenutno 26.000 migranata, kako bi se možda dalo zaključiti iz tabela koje su objavili.

Ukupne podatke o izbjegličkom valu koji prolaze kroz Sloveniju policija će objaviti nakon što on prestane, odnosno nakon što izbjeglička kriza u Europi bude završena, javio je slovenski radio.

Na osnovu podataka koje na svojoj internet stranici objavljuje slovenska policija moglo bi se eventualno zaključiti da do razlike u podacima dolazi zato što je slovenska policija odlazak migranata iz Slovenije prema Austriji počela evidentirati pet dana kasnije nego njihov dolazak preko granice iz Hrvatske, ili je pak razlika nastala zbog nekontoliranog odlaska već registriranih izbjeglica u Austriju, bez dogovora s austrijskom policijom.

Prema podacima slovenske policije, danas je u 12 sati u slovenskim prihvatnim centrima bilo 8.162 izbjeglice i migranta, od toga najviše u Brežicama – 3.100, u Dobovi, u dva improvizirana prihvatna centra, u bivšoj tvornici odnosno u bivšoj ljevaonici, bilo ih je 2.200, u Obrežju u šatorskom smještaju 350, u Rigoncima, gdje isto nije u pitanju čvrsti objekt, njih 1.500. Izbjeglice se još smještaju na Šentilju otkuda idu u Austriju, gdje se u 15 sati po podacima mariborske policije nalazilo 4.000 izbjeglica, što je dvostruko više od kapaciteta tog centra. Radi se o tome da su iz prihvatnih centara uz granicu s Hrvatskom migranti autobusima i vlakovima tijekom dana prebacivani u prihvatne centre prema Austriji, koja ih i dalje prima.

15, 59 sati

U protekla dvadeset i četiri sata u Hrvatsku je ušlo oko 10.000 migranata, a od ponoći do 9 sati ujutro njih oko 3000, rekao je u ponedjeljak novinarima glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović.

U Hrvatsku je do sada ušlo 256.299 migranata.

Džigumović je kazao kako se na državnoj granici sa Srbijom proteklih nekoliko dana, nakon dogovora hrvatske i srbijanske policije, provodi kontrolirani ulazak migranata u našu zemlju.

„Nakon što je srbijanska policija konačno prihvatila taj dio kontroliranog puštanja u Republiku Hrvatsku, to u zadnja dva, tri dana teče bez problema“, kazao je Džigumović.

Potvrdio je kako bi zimski transportni centar u Slavonskom Brodu trebao profunkcionirati 2. studenoga te će jedno vrijeme, dok sve službe u njemu ne zažive, paralelno raditi i prihvatni centar u Opatovcu.

U subotu je u Hrvatsku ušlo 11.500 ljudi, što je najveći broj izbjeglica i migranata koji su u jednom danu ušlu u Hrvatsku u gotovo četrdeset dana izbjegličke krize.

15,49 sati

U Sloveniju su do danas ušla 73.553 migranta, dok ih je iz zemlje do danas u 6 ujutro iz zemlje otišlo 47.920, objavila je na svom twitter računu slovenska vlada, uputivši korisnike na službene internetne stranice slovenske policije.

Na pitanje koje su policiji postavile neke domaće medijske kuće o tome gdje su ostali migranti, budući da Austrija i dalje nastavlja s primanjem izbjeglica, u policiji odgovaraju da nije riječ o najpreciznijim podacima te da iz objavljenog ne proizlazi da je u Sloveniji trenutno 26.000 migranata, kako bi se možda dalo zaključiti iz tabela koje su objavili.

15,11 sati

Europska unija se pribojava da bi šverceri ljudima, ukoliko se zatvore granice na Balkanu, mogli otvoriti novu morsku rutu iz Albanije za Italiju, potvrdili su u nedjelju dužnosnici.

“Postoji rizik da bi se tijekom zime mogla otvoriti ruta za Albaniju i dalje prema Italiji”, izjavio je za Reuters dužnosnik EU-a.

15,00 sati

Da, puno je izbjeglica, ali nas je 80 milijuna, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel (61) u ponedjeljak tijekom razgovora s građanima u Nürnbergu. Kancelarka je tako nastavila niz razgovora koje se provode pod motom “Dobro je živjeti u Njemačkoj”.

Jedna od prisutnih Nijemica požalila se da se premalo ulaže u sigurnost što se tiče izbjeglica te tvrdi da su navodno neki migranti počinili manje krađe, ali nisu sankcionirani. Merkel je to nazvala tračevima i obećala je da jednaka prava vrijede za sve, piše Bild.

11,29 sati Europa bi o svojoj migrantskoj politici trebala pitati vlastite građane, a Mađari unatoč pritiscima neće pristati na promjenu svojih kulturnih obrazaca, jer ne žele paralelna društva kakva postoje u državama s velikim brojem migranata iz muslimanskih zemalja, kazao je u ekskluzivnom razgovoru za slovenski portal “nova24tv.si” mađarski premijer Viktor Orban. Više pročitajte ovdje.

10,53 sati

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić kazao je za slovensko “Delo” od ponedjeljka da je u Grčkoj glavni problem za nekontrolirani val migranata koji se kreću prema središnjoj Europi, dok su Hrvatske i Slovenija samo žrtve koje nisu krive za nastale prilike, a slovenske je tvrdnje kako Hrvatska namjerno tjera migrante u hladnu Sutlu te da među državama nema komunikacije nazvao nepotrebnim zaoštravanjem i propagandom. Uskoro pročitajte više.

10,40 sati Makedonija može primiti maksimalno 2000 migranata, izjavio je njezin predsjednik Đorge Ivanov, reagirajući na najavu Europske unije o otvaranju 100.000 prihvatnih mjesta za izbjeglice u Grčkoj i na Balkanu radi svladavanja migracijske krize. 10,38 sati U Sloveniju je iz Hrvatske u zadnja 24 sata ušlo oko 10.000 migranata, priopćilo je u ponedjeljak ravnateljstvo slovenske policije, dodajući da je najveći broj migranata prešao zelenu granicu u Rigoncima, gdje je slovenska policija tijekom noći i ujutro prihvatila 2.780 ljudi, a očekuju i treću pošiljku vlakom iz Opatovca u kojemu je preko 1400 migranata.

8,53 sati

Većina Slovenaca protivi se postavljanju žičane ograde na granicu s Hrvatskom zbog migrantskog vala, ali smatraju da bi Europska unija njihovoj zemlji koja je u schengenskom prostoru morala više pomoći, policajcima i financijski, pokazala je anketa koju je u ponedjeljak objavilo ljubljansko “Delo”. Više pročitajte ovdje.

3,57 sati

Slovenski premijer Miro Cerar kazao je u ponedjeljak rano ujutro u Bruxellesu, nakon završetka sastanka EU-Balkan, posvećenog izbjegličkog krizi, da je zadovoljan dogovorenim, ali da zaključke treba poštovati u praksi jer bi suprotno značilo početak raspada EU-a.

“Ovo je korak naprijed i sada je bitno poštovati obveze”, rekao je Cerar, dodavši kako i dalje smatra da bi u suprotnom bio ugrožen opstanak EU-a i da će Slovenija, ako se obveze o izbjegličko-migrantskoj krizi ne budu poštivale, djelavati samostalno, ali nije konkretno kazao kako. Više pročitajte ovdje.

2,19 sati

Zemlje koje su pogođene dolaskom velikog broja migranata zapadnobalkanskom rutom dogovorile su se da će povećati kapacitete za prihvat migranata, od čega 50 tisuća u Grčkoj, a isto toliko na zapadnom Balkanu, objavio je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nakon završetka sastanka posvećenog zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.

Grčka je obećala da će do kraja godine stvoriti kapacitete za prihvat 30 tisuća ljudi uz pomoć UN-a, a kasnije još 20 tisuća. Ostalih 50 tisuća mjesta trebalo bi osigurati u zemljama zapadnog Balkana, ali nije precizirano gdje. Više pročitajte ovdje.

1,44 sati

Predstavnici Frontexa, europske agencije za granice, bit će raspoređeni na granici između Hrvatske i Srbije, što je jedna od točaka dogovora sa sastanka u Bruxellesu posvećenog zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.

“Na granicu između Hrvatske i Srbije treba doći Frontex, europska vanjska straža, što bi u teoriji trebalo usporiti protok i ulazak ljudi zbog malo rigoroznije procedure, naravno pod uvjetom da to sve skupa funkcionira od Grčke preko Makedonije do Srbije.”, rekao je premijer Milanović. Više pročitajte ovdje.

22,06 sati

Od subote do 18 sati u nedjelju u Sloveniju je iz Hrvatske ušlo 9000 migranata, a do ponoći se očekuje njih još 6000 i taj novi rekord dolazaka ilegalnih migranata u 24 sata “prelazi sve granice razuma jer slovenski kapaciteti nisu neograničeni”, objavilo je slovensko ministarstvo unutarnjih poslova.

Slovenski MUP objavio je poslije podne da je Hrvatska samo u zadnjih nekoliko sati poslala prema Sloveniji pet vlakova s izbjeglicama, a oko tisuću ljudi na granicu je dovezeno autobusima.
Policijska uprava Novo Mesto objavila je pak u nedjelju navečer da iz Hrvatske stiže i šesti vlak s 1530 migranata.
Prema priopćenju glasnogovornice Alenke Drenik u zadnjih 24 sata je na područje zelene granice kod mjesta Rigonce ušlo 10.000 migranata.

“Prilike držimo pod nadzorom krajnim naporima”, navelo je u priopćenju za javnost slovensko ministarstvo unutarnjih poslova, dodavši da se prema migrantima i izbjeglicama uz sva ograničenja postupa humano.
“I susjedna Austrija je na kraju snaga, zato upozoravamo kako je neprihvatljivo da Hrvatska u tako velikom broju i intenzivno šalje izbjeglice u Sloveniju”, navodi slovenski MUP.

21,10 sati

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić najavio je u nedjelju navečer u Opatovcu da bi 2. studenog prvi migranti mogli ući u zimski tranzitni centar koji se gradi u Slavonskom Brodu, ukupnog kapaciteta za pet tisuća osoba.

Po njegovim riječima, radovi na izgradnji centra u Slavonskom Brodu na samom su završetku te se očekuje kako bi mogli biti gotovo do srijede. Nakon što radovi završe, još se moraju obaviti određene inspekcijske kontrole kako bi boravak izbjeglica i migranata u objektima bio siguran, rekao je Ostojić.

U njemačkim sigurnosnim službama raste kritika na politku izbjeglica kancelarke Angele Merkel.

Znatna zabrinutost za unutarnju sigurnost Savezne Republike Njemačke postoji u Uredu za zaštitu ustavnog poretka, Njemačkom Saveznom uredu za borbu protiv kriminala (BKA), u Saveznoj obavještajnoj službi (BND) i Saveznoj policiji, po informacijama uglednog njemačkog lista Welt am Sonntag. Više pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.