U Slovačkoj kao u Hrvatskoj: Pročitajte cijelo Ficovo obraćanje nakon atentata

atentata
Izvor: Snimka zaslona

Predsjednik slovačke vlade Robert Fico, teško ranjen u atentatu 15. svibnja, optužio je oporbu za stvaranje ozračja netrpeljivosti i nasilja u državi i ponovio je načela vlastite politike. Istodobno je pozvao na dijalog i smirivanje političkih napetosti. Riječ je o prvom Ficovom obraćanju javnosti nakon atentata u kojem je teško ozlijeđen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U govoru, koji su mediji uglavnom vrlo šturo prenijeli, upozorio je na nejednak tretman u javnosti. Upitao je kako bi mediji i nevladine udruge, koji su uglavnom pod utjecajem Georgea Sorosa, reagirali da je umjesto na njega, atentat izvršen na nekoga iz oporbe.

Fico je u video poruci podsjetio da ga je oporbeni aktivist pokušao ubiti zbog njegovih političkih pogleda, a zatim je izrekao oprost.

“Vrijeme je da načinim prvi korak, a to je oprost. Ne osjećam mržnju prema nepoznatom čovjeku koji je pucao na mene. Neću poduzeti nikakav pravni korak protiv njega, niti ću tražiti odštetu”, rekao je Fico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fico oprašta počinitelju atentata i prepušta mu da sam zaključi što je učinio

“Opraštam mu i prepuštam mu da sam u svojoj glavi razabere što je učinio i zašto je to učinio. Naposljetku, očito je bio samo glasnik zla i političke mržnje, koju je politički neuspješna i frustrirana oporba u Slovačkoj razvila do nesavladivih razmjera”, dodao je.

Fico smatra da će slovački mediji, nevladine udruge financirane iz inozemstva i oporba početi umanjivati važnost atentata. Razlog tome vidi u zaključku da je atentat rezultat političkog ozračja u zemlji i izravnog djelovanja oporbe. “To nije bio samo napad neuravnotežene osobe”, rekao je Fico.

>Ravnateljica bolnice u kojoj je smješten Robert Fico: ‘Stanje je vrlo ozbiljno’

O svome zdravstvenom stanju nakon atentata rekao je samo da mu je ozbiljno oštećen organizam, da je imao brojne operacije i da će biti malo čudo ako se, kako predviđa, vratiti na posao krajem lipnja ili početkom srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatražio je od oporbenih medija, “posebice one koji su u suvlasništvu Soroseve financijske strukture”, da poštuju okolnosti atentata i njegove posljedice.

Kako bi se mediji ponašali da je žrtva iz oporbe, a napadač njegov simpatizer, pita Fico nakon atentata

Upitao je kako bi se ponašali kad bi se nešto slično dogodilo nekom od čelnika slovačke oporbe, a da je napadač bio povezan njegovom političkom strankom.

“Nemam razloga vjerovati da je napad bio potez usamljenog luđaka. Već više mjeseci javno me se upozoravalo na vjerojatnost atentata na političara slovačke vlade. O tome sam govorio u medijima i na tiskovnim konferencijama, to sam rekao svim veleposlanicima EU i NATO-a u Slovačkoj. Otvarao sam tu temu i na brojnim bilateralnim susretima s mojim partnerima”, pojasnio je Fico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je i kako je prije nekoliko tjedana zatražio od ministara da izbjegavaju javna okupljanja.

Fico smatra da je atentat kulminacija stanja do kojega je dovelo nepoštivanje drugačijega mišljenja u Slovačkoj i na međunarodnoj razini.

Nametanje mišljenja Fico smatra najvećim problemom u međunarodnoj politici

“Načelno odbacujem samo jedno ispravno mišljenje, koje neke velike zapadne demokracije danas agresivno promiču”, rekao je.

“Odbacujem miješanje u unutarnje odnose drugih država, ili nasilni izvoz demokracije u zemlje koje su odlučile ići svojim vlastitim putem. Slovačka nema gospodarski ni vojni potencijal za nasilno nametanje svojih interesa. Stoga se moramo neprestano pozivati na strogo pridržavanje međunarodnog prava i imati hrabrosti nazvati stvari pravim imenom, bez obzira kolika je zemlja na koju se to odnosi”, pojasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Slovački premijer Fico stabilno, oporavlja se

Upozorio je da nije jednostavna pozicija male zemlje koja ima snažne čelnike.
“Nisu sve velike demokracije bile sretne kad sam odbio bombardiranje Beograda, povlačenje slovačkih vojnika iz Iraka, blokiranje uvođenje obveznih kvota za ilegalne imigrante, ili radikalno odbacio prijedlog ukidanja prava veta za članice Europske unije”, nabrojao je.

Problem Ukrajine

“Samouvjerena suverena slovačka vanjska politika, iako utemeljena na članstvu u EU i NATO-u, ali usmjerena na sve četiri strane svijeta, jednostavno nije popularna”, dodao je.
Fico smatra da je zategnutost odnosa između Slovačke i partnera u EU i NATO-u eskalirala nakon ruskog napada na Ukrajinu. Točnije, kad je slovačka odbila dati Ukrajini vojnu pomoć iz zaliha.

Podsjeća da je bio spreman pružiti Ukrajini samo humanitarnu pomoć, “i nastavili smo načelno davati prednost miru pred ratom”.

Fico smatra kako je “koncept samo jednog ispravnog mišljenja” proglašen “svetim” u EU i NATO-u. Kad je riječ o Ukrajini, riječ je o, kako je rekao mišljenju da se rat u mora nastaviti po svaku cijenu s ciljem slabljena Rusije.

“Svatko tko se ne slaže s tim jedinim obveznim mišljenjem odmah je označen kao ruski agent i međunarodno politički marginaliziran”, ustvrdio je predsjednik slovačke vlade.
“Ovo je gruba primjedba, ali pravo na različito mišljenje prestalo je postojati u EU”, dodao je.

‘Apsurdne stvari’ nakon što je prošle godine ponovno preuzeo vlast

Fico smatra da su se “apsurdne stvari” u Slovačkoj počele događati nakon što je na izborima u rujnu 2023. pobijedila njegova koalicija SMER – SSD.

Najprije je Stranka europskih socijalista suspendiralo članstvo SMER – SSD-a zbog stajališta o ratu u Ukrajini i “naše zadrške glede ekstremnih pogleda na moralna pitanja”.

>Tko je slovački premijer Robert Fico na kojeg je izvršen atentat?

Zatim se, naveo je Fico, dogodio neuspjeli pokušaj razbijanja Višegradske skupine s obrazloženjem da Slovačka i Mađarska imaju drugačije poglede na neka međunarodna pitanja.

Fico tvrdi da je nepoštivanje slovačke suverenosti od strane velikih demokracija dovelo do pobjede slovačke oporbe na izborima 2020. godine. To se, rekao je Fico,, dogodilo “nakon grube političke zloporabe još uvijek nerazjašnjenog ubojstva novinara i njegove djevojke protiv moje treće vlade između 2016. i 2020. godine”.

Oporba je preuzela vlast i “potpuno se prilagodila interesima velikih država i, prije svega, nakon početka rata u Ukrajini, odmah je prihvatila koncept jedinog ispravnog mišljenja. Doslovce je opljačkala zalihe slovačkih oružanih snaga, značajno ograničivši slovačku obrambenu moć i pridružila se zemljama koje podržavaju vojno rješenje rata u Ukrajini”, pojasnio je Fico.

Fico smatra da su zapadni saveznici na strani slovačke oporbe

Tadašnju vlast, a sadašnju oporbu, optužuje da je kršila kazneno pravo u cilju uklanjanja oporbe. Kao jedan od primjera naveo je da je i sam četiri puta bio optužen. Zapadni saveznici tada su se oglušili na njegove pritužbe.

Fico tvrdi da je “velikim demokracijama važnije od vladavine prava bilo imati raspoložive političke snage u Slovačkoj koje su spremne sve učiniti u stranom interesu, čak i ako je to u izravnoj opreci sa slovačkim nacionalnim prioritetima”.

Nakon izbora u rujnu 2023. SMER – SSD je sastavio vladu i obnovio “suverenu i samopouzdanu slovačku vanjsku politiku, usmjerenu na sve četiri strane svijeta”.

No tada je, kaže Fico, oporba pod zaštitom velikih demokracija nastavila napade na vladu.
“Istodobno je dala do znanja i još uvijek daje do znanja da podupire jedino obvezujuće mišljenje, podupire rat u Ukrajini, podupire ukidanje prava veta, a Rusiju i Kinu smatra smrtnim neprijateljima”. Fico naglašava da oporbi to nitko ne zamjera, “ni mediji, ni nevladine udruge, ni državni poglavar, ni Bruxelles ni NATO”.

Vrhunac mržnje i agresivnosti nakon predsjedničkih izbora

Fico predbacuje oporbi mržnju, agresivnost i fizičke prijetnje članovima njegove vladajuće koalicije. To je, kaže, doživjelo vrhunac nakon nedavne pobjede na predsjedničkim izborima kandidata koalicije Petera Pellegrinija.

“Napad 15. svibnja u Handlovi nije bio čin nekog luđaka”, ponovio je Fico uz napomenu da slovačka oporba uživa zaštitu onih u međunarodnoj zajednici koji ne poštuju suverenost malih država.

>Slovačka: Na izborima pobijedio anti-liberalni Fico koji se protivi slanju oružja u Ukrajinu

“U unutarnjoj slovačkoj politici, to se odražava na način da se svaki nasilni ispad iz mržnje protiv legitimnih vlasti tolerira na međunarodnoj razini bez ikakvog komentara”, ocijenio je. Dodao je kako je bilo pitanje vremena kad će se dogoditi tragedija.

“Trebao bih biti obuzet bijesom, mržnjom i osvetom”, rekao je Fico. Međutim, “otpor političarima s kojima se ne slažeš ne rješava se pucajući na njih. Naprotiv. Želim izraziti uvjerenje da će sva bol koju sam doživio i koju još osjećam poslužiti nečemu dobrome”, rekao je.

‘Nisam ni ja politički anđeo’, kaže Fico i poziva na smirivanje

“Ljudi trebaju svojim očima vidjeti kakav se užas može dogoditi kad netko nije u stanju natjecati se demokratski i uvažavati drugo mišljenje”, poručio je.

“Nisam ni ja politički anđeo”, rekao je Fico, “I ja znam biti grub. Ni vlade koje sam vodio nisu bile niti su savršene. Mnoge stvari mogle bi se sigurno uraditi drugačije”, pojasnio je.

Međutim, smatra da upravo poštivanje drugačijeg mišljenja mora biti glavni temelj svakog razumnog demokratskog natjecanja. Rješenje nije slanje u zatvor ili ubojstvo protivnika, naglasio je.

“Oporba će morati o tome razmisliti. Ako se ovako nastavi, užas 15. svibnja, koji ste praktički mogli gledati uživo, nastavit će se i bit će još žrtava. Uopće u to ne sumnjam, ni na trenutak”, upozorio je Fico.

Međutim, “vjerujem da će se društvo smiriti i da ćemo se uskoro razumno i miroljubivo susretati”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.