U znak protesta zbog Handkea poznata švedska liječnica i humanitarka vratila Nobelovu nagradu za mir

epa08060485 Austrian author Peter Handke (L) receives the 2019 Nobel Prize for Literature from King Carl XVI Gustaf (R) of Sweden during the Nobel Prize award ceremony at Stockholm Concert Hall, in Stockholm, Sweden, 10 December 2019. EPA/Henrik Montgomery / POOL SWEDEN OUT

Christina Doctare, poznata švedska liječnica koja je dobila Nobelovu nagradu za mir 1988. kao članica UN-novih mirovnih snaga, vratila je to prestižno priznanje u znak protesta protiv uručenja Nobelove nagrade za književnost austrijskom piscu Peteru Handkeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je sudjelovlala u prosvjedima u gradu Stockholmu gdje je izjavila da vraća Nobelovu nagradu za mir.

Ona je 1992. godine prva progovorila o sistematskim silovanjima tokom rata u Bosni i Hercegovini i ukazala svijetu što se događa, piše Al Jazeera.

Sistematska silovanja srpske vojske u BiH – djevojčica silovana 9 puta u jednom danu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dictare je govorila pred stotinama okupljenih u Stockholmu u znak protesta protiv odluke Švedske akademije da uruči Nobelovu nagradu Handkeu. Razlog tome je što je Handke tijekom ratova u državama bivše Jugoslavije podržavao režim Slobodana Miloševića, te otvoreno negira da se u Srebrenici dogodio genocid.

“Čestitao mu je i dao nagradu. Sada ja svoju vraćam, sada ja svoju vraćam”, rekla je pred okupljenima. Okupljeno mnoštvo joj je glasno pljeskali i uzvikivali njeno ime u znak podrške.

Prisjetila se ratova 90-ih odakle je izvještavala i ukazivala na zločine koji se događaju. Govorila je o užasima kojima je svjedočila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok god živim, svjedočit ću da istina o užasnom ratu nikad ne bi bila negirana”, dodala je.

“Bila sam prije ponosna na Akademiju, Nobelova nagrada bila je svake godine velika stvar za Švedsku. Sada osjećam sramotu i krivicu.”, završila je Doctare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.