Unatoč pritiscima EU, Bugarska potpuno odustala od ratifikacije Istanbulske konvencije

Foto:Thinkstock

Bugarski premijer Boyko Borissov izjavio je u srijedu navečer da njegova vladajuća stranka GERB neće nastaviti s ratifikacijom Istanbulske konvencije zbog nedostatka podrške političkih stranaka, uključujući i svojih koalicijskih partnera, navodi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko dana, Volen Siderov, voditelj Ujedinjenih patriota, drugi član vladajuće koalicije, prije nekoliko dana je izjavio da će – ako Borrisov i GERB nastave s ratifikacijom u parlamentu – biti “potresa” u vladajućoj koaliciji te da se onda prijevremeni izbori ne mogu isključiti.

Na premijera Borrisova dolazili su snažni pritisci iz Europske unije da ratificira Istanbulsku konvenciju. Potpredsjednik Komisije, Frans Timmermans, boravio je 22. siječnja u Bugarskoj i poticao je da ratificira Konvenciju, a Vera Jurova, povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost spolova, neformalno je zagovarala ratifikaciju u Sofiji, 26. siječnja. Povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe, Niel Mužnieks, poslao je 19. siječnja predsjedniku bugarskog parlamenta identično (“copy-paste”) pismo koje je u 2017. poslao premijeru Plenkoviću, kojim ga nagovara na ratifikaciju. Kampanji za ratifikaciju Istanbulske konvencije u Bugarskoj se pridružio i UNICEF i ambasadorica Velike Britanije, Emma Hopkins.

Gallup International je početkom veljače proveo istraživanje koje je pokazalo da se 58 posto Bugara protivi ratifikaciji Istanbulske konvencije, dok je podržava samo 19 posto građana, a 23 posto je neodlučno. Do sličnih podataka je došla agencija Barometar Bulgaria, prema čijem je istraživanju 63 posto građana Bugarske protiv ratifikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kancho Stoychev, sociolog i predsjednik Gallup Internationala, komentirao je Gallupovo istraživanje za FOCUS Radio: “Registriranih gotovo 60 posto ljudi koji su protiv (ratifikacije Konvencije) znači veliku većinu, sankcionirajuću snagu javnog mnijenja, i pokazuje da će bilo koji političar ili političari koji pokušavaju prisilno nametnuti ovu konvenciju u svojoj trenutnoj verziji brzo napusti političku pozornicu“, rekao je. Prema Stoychevu, Bugari nisu protiv cijelog dokumenta, već protiv “tri ili četiri fraze nametnute na nepošten način u ovom dokumentu”.

 Protiv ratifikacije se izjasnio i predsjednik Bugarske, Rumen Radev, grupa bugarskih akademika i većina vjerskih zajednica – Pravoslavna i Katolička crkva te islamska zajednica, ali i Socijalistička partija, najveća opozicijska stranka u parlamentu.

Bugarski premijer izjavio je da će “usvojiti Istanbulsku konvenciju jedino ako će postojati konsenzus u bugarskom društvu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Bugarski predsjednik o odgodi ratifikacije Istanbulske konvencije: ‘Njezini dijelovi u sukobu su s našim vrijednostima’

>Bugarska odgodila ratifikaciju Istanbulske konvencije zbog velikog protivljenja javnosti i podjela među političarima!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.