UNICEF: U prvih devet mjeseci 2015. udvostručen broj djece tražitelja azila u Europi

epa04911297 Migrants wait to be registered at a refugee center in the town of Presevo, Serbia, 03 September 2015. The Gevgelija-Presevo journey is just a part of the journey that the refugees, the vast majority of them from Syria, are forced to make along the so-called Balkan corridor, which takes them from Turkey, across Greece, Macedonia and Serbia to Hungary, the gateway to the European Union. EPA/DJORDJE SAVIC

Broj djece koja traže azil u Europi gotovo se udvostručio u odnosu na prošlu godinu, što ukazuje da sve veći broj bježi pred ratovima i progonom, objavila je u utorak UN-ova agencija za djecu UNICEF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 190.000 djece zatražilo je azil u Europi od siječnja do rujna ove godine, u odnosu na 98.000 lani, pokazuju podaci UNICEF-a.

Ukupan broj tražitelja azila u Europi u istom razdoblju dosegao je 715.000, prema 378.000 prošle godine.

U prvih devet mjeseci 2015., samo u Italiju i na Maltu stiglo je 10.000 djece bez roditeljske pratnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od svih izbjeglica i migranata, djeca bez roditelja su najizloženija iskorištavanju i zlostavljanju”, navodi se u izvješću.

Brojna od 190.000 djece pobjegla su iz Sirije ili susjednih zemalja koje su primile sirijske izbjeglice u kojima je od početka godine porastao dječji rad i prisilni brakovi.

Podaci o izbjeglicama u Europi samo su vrh ledenog brijega. Godine 2014., djeca su činila više od polovice svih izbjeglica u svijetu, najviše u posljednjih deset godina, upozorava UNICEF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svako deseto dijete u svijetu odrasta u ratnim zonama, njih ukupno 230 milijuna.

“Djecu ubijaju u učionicama, u bolnicama ili dok spavaju u svojim krevetima. Brojna su postala siročad, prisiljena priključiti se vojsci, oteta, silovana i traumatizirana”, rekla je zamjenica direktora UNICEF-a u Velikoj Britaniji Lily Caprani.

“Zaštita djece od nasilja spašava im život, baš kao i voda, krov nad glavom i lijekovi. Ipak, to nije postalo jednako važno”, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.