Nakon dvije i pol godine odugovlačenja, u Rumunjskoj se 6. i 7. listopada održava referendum o braku kao zajednice između muškarca i žene.
Rumunjska ‘Socijaldemokratska partija’ uporno pokušava ublažiti kazneni zakon za korupciju
Rumunjska korak do referenduma o braku kao zajednici žene i muškarca
Odbor građanske inicijative za reviziju članka 45 (1) rumunjskog Ustava u ponedjeljak će održati konferenciju za medije, u sjedištu inicijative u Bukureštu.
Policija upala u crkveno dvorište, uklonila plakat i kaznila svećenika
Odbor građanske inicijative, Koalicija za Obitelj i građanska platforma Impreuna (Zajedno) udružili su snage u najstrožoj osudi rumunjskih vlasti da zabrane pravo građanima na kampanju ususret nacionalnom referendumu koji će se održati 6. i 7. listopada.
Naime, 29. rujna u gradu Braila, policija je odstranila referendumski plakat u dvorištu crkve te sankcionirala svećenika. Incident vrlo značajan s obzirom da je policijsko djelovanje na crkvenom prostoru bez postojeće pravne osnove, interveniranje u kršćansku zajednicu i zabranjivanje slobode izražavanja uoči početka referenduma – bez presedana nakon pada komunističkom režima 1989. godine u toj državi.
Vlasti su svoj postupak uklanjanja referendumskih materijala obrazložile tvrdnjom da je građanska inicijativa podložna odredbama Zakona 20/2015 i Zakona 33/2006. Objašnjenje vlasti je potpuno neutemeljeno budući da pod se ti zakoni jasno odnose i strogo primjenjuju samo na političke stranke uoči izbornog dana. Dakle, iako ne postoji nikakva pravna veza s ovim nepolitičkim referendumom, stvari su se pogoršale jer su vlasti također odlučile da je rumunjskim građanima zabranjeno koristiti boje vlastite nacionalne zastave u materijalima referendumske kampanje!
Referendumsku inicijativu tretiraju kao stranku, a predviđenu kampanju kao dan izborne šutnje
Značajan broj Županijskih izbornih ureda u cijeloj zemlji je putem istog neutemeljenog argumenta zabranio slobodan pristup građana i njihovih organizacija audiovizualnim uslugama, čime je potpuno blokirao promociju referendumske kampanje.
“U ovom trenutku i s obzirom da su ostala samo 4 dana do završetka kampanje, postaje jasno kako je Rumunjima i njihovim organizacijama civilnog društva zabranjeno voditi slobodnu kampanju, bez diskriminacije.
Osuđujemo isključenje građana i građanskih organizacija iz kampanje uoči referenduma 6. i 7. listopada, da naša kampanja nije politička kampanja, nije izborna kampanja te da naša kampanja nije podložna opsegu Zakona 208/2015 jednostavno zato što se ne održava simultano niti s jednom vrstom političkih izbora (Članak 15 (1), Zakon 3/2000 i Zakon 33/2006). Posljednje, ali ne i manje važno, prema odredbama čl. 30, Zakona 3/2000, građani također, ne samo političke stranke, imaju pravo na poštenu i informativnu kampanju!”, poručili su iz odbora građanske inicijative za zaštitu braka kao zajednice između muškarca i žene.
Građanska inicijativa koja je pokrenula skupljanje potpisa trebala je prikupiti oko 2% potpisa u 18 mjeseci, prikupila ih oko 15% odnosno oko tri milijuna potpisa kako bi se zakonom brak jasno definirao kao zajednica između muškarca i žene.
Ipak građanska inicijativa je trebala je čekati da Ustavni sud odobri pitanje, potom gornji i donji parlament, a na kraju i odbori za ljudska prava. Nakon što je referendumsko pitanje dobilo legalitet kroz sve institucije, građansku inicijativu se dočekala neugodna iznenađenja teškog pokušaja opstruiranja referenduma prije svega putem cenzure.