Premijer Andrej Plenković u Bruxellesu je sudjelovao na forumu posvećenom mogućnostima povezivanja Europe i Azije. Skup su otvorili predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker i japanski premijer Shinzo Abe.
Podsjetimo, premijer je jučer razgovarao sa Jean-Claudom Junckerom, koji je poručio da Hrvatska treba postati punopravnom članicom schengenskog prostora i da Komisija dovršava ocjenu u tom smislu, prenosi HRT.
Konačnu odluku donose zemlje članice. O ovoj je temi u izjavi novinarima opet govorio hrvatski premijer Andrej Plenković.
“Susreli smo se s predsjednikom Europskog parlamenta David Sassolijem, nakon toga s aktualnim predsjednikom komisije Jean Claude Junckerom, sada sa predsjednikom Valdisom Dombrovskisom. Slijede susreti s finskim premijerom koji je ovdje aktualni predsjedavajući, a popodne s aktualnim i budućim povjerenikom za proračun što je jedna od najvažnijih tema, kao i sudjelovanje na završnom dijelu ovog velikog foruma između EU-a i Azije o povezivosti. I navečer imam susret s Charles Michelom, budućim predsjedateljem Europskog vijeća. Sutra se sastajem s Donaldom Tuskom, izjavio je novinarima premijer Andrej Plenković.
PVRH @AndrejPlenkovic: Predsjednik @EU_Commission @JunckerEU dao je jasna jamstva da će do kraja listopada uputiti @EUCouncil prijedlog da je Hrvatska ispunila kriterije za #Schengen te da se nakon toga proces donošenja odluka prenosi na države članice. pic.twitter.com/ZsA3qFEwyq
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) 27. rujna 2019.
“Vrlo jasna jamstva Junckera da će do kraja njegova mandata, a to je listopad, da će Komisija uputiti Vijeću prijedlog da je Hrvatska ispustila kriterije za Schengen te da se nakon toga proces donošenja odluka prenosi na države članice. Druga tema su naše pripreme za Euro, dakle europski tečajni mehanizam. Važna tema. Ispunjavamo naš akcijski plan koji je, kao što znate, prihvaćen u srpnju, kada smo imali i sastanke s ključnim ljudima Eurozone. Riječ je o 6 područja, 19 aktivnosti, 9 institucija.”
Slovenija najavljuje veto
“Ako bude nekih otvorenih političkih pitanja, mi ćemo ih riješavati na Vijeću. Mi smo imali već jednu epizodu koja je bila antieuropska, loša, ružna…Izazvala je probleme u bilateralnim odnosima. Miješati bilateralna i međunarodna pitanja s europskim temama, mislim da to nije dobro. Mi to ne radimo, očekujemo i da Slovenija to ne radi. Vidjet ćemo što će biti u Luksemburgu pred Europskim sudom pa ćemo nakon toga razgovarati. Pitanje granice nije vezano za Schengen.
“Ne mogu nas unedogled blokirati, mi smo članica, imamo mehanizme, dovoljne, samo ću to reći. Hrvatska je zemlja koja, u načelnom smislu, za razliku od Slovenije nije napravila bodljikavu žicu na granici niti je izgradila zid. Imamo ljude koji se zovu hrvatski policajci koje jako cijenim, koji čuvaju granicu i preveniraju ilegalne migracije”, rekao je Plenković odgovarajući na upit novinara može li Slovenija na dugo vremena zaustaviti hrvatski ulazak u šengenski prostor unutar kojeg nema graničnih kontrola.
“Prije svega Ministarstvo financija, HNB, Ministarstvo uprave, Državne imovine, Državni zavod za statistiku, mjere koje su kompatibilne s nacionalnim programom reformi i s te strane Komisija temeljito prati ovo što radimo, a radimo realno u rokovima koje smo zacrtali. Proces ide dobro. Tijekom listopada doći će i izaslanstvo Komisije koje će prikupljati podatke za novo izvješće u kontekstu Europskoga semestra. To je bila tema sada s gospodinom Dombrovskisom i oni su vrlo pozitivni s našim ukupnim naporima u reformama, prije svega strukturnim i isto tako onim aktivnostima koje se tiču našeg ukupnog gospodarskog razvoja, makroekonomskih pokazatelja onoga što smo napravili na temeljnim aspektima i nacionalnog programa reformi i programa Vlade.”
Na pitanje je li realno da će politička odluka o ulasku u Schengen biti donešena tijekom hrvatskog predsjedanja EU-om, Plenković je rekao da nije.
“Kada država predsjeda nije realno da neka krupna politička tema, kojom se sami bavite i upravljate, bude na stolu. Objektivno, znate koliko Bugarska i Rumunjska čekaju nakon što im je Komisija dala prijedlog. Politička rasprava će se voditi, ne očekujem da bilo kakva odluka bude za vrijeme našeg predsjedanja.”
Podsjetimo, slovenski premijer Marjan Šarec u četvrtak je poručio:
“Hrvatska praktično nema riješenu granicu niti sa jednim svojim susjedom i kako se onda to pitanje može zaobići i automatski zaključiti da je sposobna za ulazak u Schengenski sustav?”.
Šarecov istup dolazi samo dan nakon što je i njegov šef diplomacije i bivši premijer Miro Cerar također dao nagovijestiti da se sprema slovenska blokada hrvatskog ulaska u Schengen.
Miro Cerar, slovenski ministar vanjskih poslova rekao je kako je Slovenija za proširenje Schengenskog prostora, ali samo ako se Hrvatska bude držala vladavine prava, objavili su u srijedu slovenski mediji.
Cerar je novinarima u New Yorku kazao da Slovenija načelno podržava proširenje Schengena, ali da je vladavina prava “jedan od ključnih standarda koji moraju poštovati države pred ulazak u Schengen”, objavila je Slovenska televizija. Komentirao je tako navode hrvatskih medija da će Europska komisija Hrvatskoj idućeg mjeseca potvrditi da je ispunila tehničke uvjete za ulazak u Schengen, što je predsjednik odlazeće Komisije Jean-Claude Juncker navodno zajamčio hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa