Prominentna njemački zastupnica iz stranke “Lijevo” u njemačkom parlamentu, Sevim Dagdelen, upozorila je da isporuke oružja Ukrajini povećavaju rizik od nuklearnog rata.
Dagdalen: Ukrajina se tretira kao da je članica NATO-a
“De facto, sa svojom sveobuhvatnom vojnom, obavještajnom i gospodarskom potporom Ukrajini, NATO je već sukobljena strana. Ukrajina se tretira kao de facto članica NATO-a”, rekla je u intervjuu za kineski Global Times.
>Rusko gospodarstvo na razini industrijskog doba očito je pogodno za rat iscrpljivanja
“Uključeni smo u opasnu igru moći s opskrbom oružja u kojoj, nakon odluke o opskrbi borbenim tenkovima, ljudi već pozivaju na isporuke borbenih zrakoplova, ratnih brodova i balističkih projektila ili čak nuklearnog oružja”, tvrdi političarka koja je blisko surađivala s Merkel, piše geopolitika.news
Kako bi zaustavili rat da se ne proširi u Treći svjetski rat i nuklearni Armagedon, moramo se odvojiti od vojne logike eskalacije i pronaći diplomatski izlaz iz sukoba”, nastavila je Dagdelen, zastupnica kurdskog podrijetla. Zastupnica je nadalje rekla da odugovlačenje sukoba nema smisla.
>Mario Stefanov: Rat u Ukrajini je dio stoljetnog sukoba započetog prvim svjetskim ratom
Europa i Njemačka je u besmislenom ekonomskom ratu
“Učinci rata u Ukrajini i gospodarskog rata Zapada protiv Rusije su dramatični. To se posebno odnosi na zemlje globalnog juga, koje uvelike pate od vrtoglavog skoka cijena hrane i energije. U Europi, a prije svega u Njemačkoj, besmisleni ekonomski rat ravan je ekonomskoj samoamputaciji”, rekla je. Dagdelen je prije kritizirala isporuku tenkova Ukrajini. Prema njezinu mišljenju, njemački kancelar Olaf Scholz trebao bi izaći s diplomatskim inicijativama o prekidu vatre i pregovorima usmjerenim na mir.
Njemačka vlada je 25. siječnja potvrdila da će Ukrajini poslati 14 tenkova Leopard 2 i da će izdati dozvole drugim zemljama za ponovni izvoz tih vozila. Prema riječima njemačkog ministra obrane Borisa Pistoriusa, tenkovi Leopard 2 bit će poslani u Ukrajinu do kraja ožujka. Druge zemlje, posebice UK, Norveška, Poljska, Slovačka i Francuska, također su najavile svoju namjeru da Kijevu isporuče tenkove zapadne proizvodnje. Kijev očekuje da će u prvoj seriji dobiti do 140 tenkova iz 12 zemalja.